Get Adobe Flash player

Mały przodek wielkiego T. reksa

Eodromaeus murphi - tak nazywa się odkryty właśnie praprzodek wielkich drapieżnych dinozaurów. Liczące zaledwie metr długości zwierzę żyło 230 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Argentyny - donosi tygodnik „Science”.

Do tej pory sądzono, że bezpośrednim przodkiem tyranozaura był Eoraptor, którego szczątki znaleziono w rejonie Ischigualasto (północno-zachodnia Argentyna) w 1996 roku. Odkrycia Eoraptora dokonał zespół pod kierunkiemRicardo N. Martineza z Universidad Nacional de San Juan oraz Paula C. Sereno z University of Chicago. Teraz, ci sami uczeni poinformowali o odkopaniu mniej więcej w tym samym miejscu skamieniałych pozostałości dwóch Eodromaeusów. Są przekonani, że wcześniej się pomylili, bo Eoraptor był w rzeczywistości przodkiem gigantycznych roślinożerców, takich jak apatozaury.

W porównaniu ze swym późniejszym pra-prawnukiem tyranozaurem, którego ciało mogło mieć 13 metrów długości, Eodromaeus był prawdziwym maluchem. Jego czaszka miała wielkość czaszki niewielkiego psa. Charakterystyczne, przypominające sztylety zęby, które miały także inne drapieżne terapody, dowodzą, że był mięsożerny.

Film: Zobacz w jaki sposób rekonstruowano wygląd praprzodka tyranozaura


 Jego szczątki pochodzą z czasów nazywanych przez naukowców „świtem epoki dinozaurów” , zanim jeszcze zwierzęta te stały się dominującą formą życia na Ziemi. Naukowcy sądzą jednak, że już wtedy istniał, znany z czasów późniejszych, podział dinozaurów na trzy grupy:ptasopmiednicze, zauropodomorfy i terapody.

Film: Zobacz jak Paul Sereno opowiada o odkryciu praprzodka tyranozaura


Znaleziono obok Eodromaeus inne skamieniałości dowodzą, że 230 milionów lat temu dinozaury stanowiły zaledwie 11 procent wszystkich żyjących wówczas kręgowców. 30 milionów lat później były już panami Ziemi. Jak do tego doszło? Martinez i Sereno dowodzą, że dinozaurów nie wyparły innych gatunków, lecz kiedy zwalniały się poszczególne nisze ekologiczne zajmowały wolne miejscajeden1_14sty2011

Anna Piotrowska 

CZYTAJ TAKŻE