Get Adobe Flash player

Kuzyn zdradza archeopteryksa

Choć brzmi to jak herezja, może być prawdą. Na podstawie najnowszych chińskich znalezisk zespół Xing Xu z Chińskiej Akademii Nauk twierdzi na łamach „Nature”, że najsłynniejszy z praptaków – archeopteryks – ptakiem wcale nie był.

Według naukowców to żyjące około 150 milionów lat temu stworzenie było po prostu upierzonym teropodem, czyli drapieżnym dwunożnym dinozaurem – kuzynem ptaków. Teropody były różne: niektóre, jak choćby tyranozaur, wyglądały jak wielkie zębate jaszczurki, inne były wielkie i zębate, ale miały pióra.

Skamieniałość odkryta przez Chińczyków liczy ok. 155 milionów lat i pochodzi z prowincji Liaoning słynącej z wielu znalezisk wczesnych ptaków oraz innych upierzonych dinozaurów. Nowy gatunek teropoda został nazwany Xiaotingia zhengi. Na podstawie zachowanych skamieniałości należących do teropodów miniraptorów, w tym: deinonychozaurów, owiraptozaurów, ptaków i odkrytego właśnie zwierzaka, uczeni stworzyli drzewo ewolucyjne tych stworzeń. Okazało się, że archeopteryks powinien zostać zaliczony do deinonychozaurów. A więc na pewno nie był ptakiem.

Co ciekawe, kiedy z owej analizy wyłączono Xiaotingia, okazało się, że archeopteryks znów „stał się" przodkiem dzisiejszych władców przestworzy. – Ten eksperyment potwierdził, jak kluczowy jest Xiaotingia dla zrozumienia ewolucji zaawansowanych teropodów – komentuje odkrycie swoich chińskich kolegów Lawrence M. Witmer z Ohio University.

Jeśli kolejne badania potwierdzą ustalenia zespołu Xing Xu, będziemy mieli prawdziwą rewolucję w nauce. Nie tylko trzeba będzie zmienić podręczniki do nauki biologii, lecz także przewartościować naszą wiedzę na temat ewolucji. Z papierem pójdzie pewnie łatwiej.

Anna Piotrowska/EurekNewsxiaotingia reconstruction xing lida and liu yi1

CZYTAJ TAKŻE