Get Adobe Flash player

Zagadka pterozaurów

Pojawienie się ptaków na arenie dziejów wcale nie doprowadziło do zagłady latających gadów – pterozaurów. Wręcz przeciwnie: sprawiło, że liczba form tych stworzeń zaczęła się gwałtownie zwiększać dowodzą badania Katy Prentice z University of Bristol.


Latające gady wyewaluowały około 220 milionów lat temu, lecz przez pierwsze 70 milionów lat zróżnicowanie tych istot ograniczało się do kilku podstawowych form – Zazwyczaj, kiedy pojawia się nowa grupa roślin lub zwierząt, stara się szybko wypróbować wszystkie dostępne opcje rozwoju. Myśleliśmy, że tak samo było w przypadku pterozaurów – mówi Prentice. Jej badania wykazały jednak coś zupełnie innego. – Pterozaury zaczęły ewoluować dopiero po pojawieniu się ptaków – wyjaśnia uczona.

Prentice prześledziła historię 50 gatunków latających gadów. Okazało się, że konkurencja ze strony ptaków – zamiast doprowadzić pterozaury do zagłady, jak wcześniej sądzono – wymusiła na nich przede wszystkim dużą specjalizację. Drapieżne pterozaury stały się większe: rozpiętość skrzydeł największego z nich, pterodaktyla kecalkoatla, sięgała 12 metrów! Zaczęły też szukać nowych źródeł pożywienia, co daje się zauważyć w zachowanych do dziś skamieniałościach, głównie czaszkach: niektóre przystosowały się do jedzenia nasion, kolejne – ryb, inne wręcz potraciły zęby.

Pterozaury, podobnie jak dinozaury, wyginęły 65 milionów lat temu.


Anna Piotrowska/EurekNews 2011_07_09_a

CZYTAJ TAKŻE