Get Adobe Flash player

Skrzydła niczym maczugi

Żyjący 10 tysięcy lat temu, dziwaczny ptak z Jamajki zamiast latać, bił skrzydłami swoich wrogów - twierdzą amerykańscy naukowcy z Yale University oraz Smithsonian Institution.

Zrekonstruowane na podstawie szczątków kostnych stworzenie nazwano Xenicibis. Było wielkości sporego kurczaka i należało do rodziny ibisów. Od reszty pierzastych braci odróżniała je potężna klatka piersiowa oraz wyjątkowo długie skrzydła, które były mu do czegoś najwyraźniej potrzebne, choć Xenicibis nie potrafił latać.

Po wnikliwych badaniach okazało się, że ptak miał wyjątkowo dziwacznie zbudowany odpowiednik ludzkiego nadgarstka.Dzięki niemu mógł wywijać końcówką skrzydła niczym maczugą lub cepem.

- Nie znamy innego zwierzęcia, które by w ten sposób wykorzystywało swoje ciało. To najbardziej wyspecjalizowany rodzaj „uzbrojenia” u ptaków, jaki kiedykolwiek widziałem - mówi Nicholas Longrich z Yale University.


Na dodatek główna kość w końcówce skrzydła Xenicibisa była bardzo gruba, co dowodzi, że jego uderzenie musiało być dla innych zwierząt bardzo bolesne. Na podstawie analogii ze współczesnymi ibisami, które są zadziornymi stworzeniami terytorialnymi, naukowcy podejrzewają, że ptak wykorzystywał swoje „cepy” do obrony przed rywalamijeden1_5sty2011

Anna Piotrowska 

CZYTAJ TAKŻE