Get Adobe Flash player

Czy T. Rex jadł trawę?

Powszechnie się uważa, ze wszystkie celurozaury - dwunożne dinozaury, przodkowie dzisiejszych ptaków - były mięsożernymi drapieżcami. Ale to nieprawda. Połowa z nich wolała skubać rośliny zamiast polować - twierdzi zespół Lindsay Zanno z amerykańskiego Field Museum.

Celurozaury to grupa terapodów - dinozaurów gadziomiedniczych. Uważa się je przodków dzisiejszych ptaków. Występowały ok. 160-65 milionów lat temu. Spośród nich największą, złowieszczą sławę zdobyły tyranozaury i welociraptory - kochające mięso potwory ze „Parku jurajskiego” Stevena Spielberga.Większość celurozaurów miała pióra, które stanowiły najprawdopodobniej ochronę przed chłodem.We wszystkich encyklopediach świata można przeczytać, że były - podobnie jak reszta terapodów - drapieżnikami.

Czy było tak naprawę postanowiła sprawdzić Lindsay Zanno, która w ramach swych badań posłużyła się dwoma rodzajami danych. Pierwszym były informacje dotyczące zachowanych szczątków kostnych celurozaurów. Były to m.in. skamieniałe dzioby czy zęby, które w przypadku drapieżników i roślinożerców różnią się od siebie, jasno wskazując na rodzaj diety danego dinozaura. Drugim rodzajem analizowanego przez Zanno materiału były skamieniałe odchody, czy zawartość dinozaurzych żołądków. Na przykład roślinożercy mieli w swych wnętrznościach kamienie, pozwalające lepiej rozetrzeć i przetrawić pokarm. (To samo zjawisko obserwujemy u dzisiejszych ptaków.)

Następnie uczeni przeprowadzili statystyczną analizę by sprawdzić, na ile pewne szczególne cechy szkieletu (na przykład brak zębów czy długa szyja) są powiązane z innymi dowodami na roślinożerność celurozaurów. - Kiedy już powiązaliśmy konkretne adaptacje z bezpośrednimi dowodami na taką, a nie inną dietę, sprawdziliśmy czy inne celurozaury mają te charakterystyczne cechy. Na tej podstawie mogliśmy powiedzieć, które z nich były roślinożerne, a jakie nie - mówi Zanno.


W ten sposób naukowcy przeanalizowali dane na temat 90 najbardziej znanych gatunków celurozaurów. Okazało się, że 44 z nich było roślinożercami. W tym kontekście nadmierne przywiązanie tyranozaura i welociraptorów do supermięsnej diety powinno być postrzegane według Zanno, raczej jako wyjątek niż reguła.

Prace jej zespołu publikuje dzisiejsze wydanie tygodnika „
Proceedings of the National Academy of Sciences”(PNAS)jeden_21gru2010new

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE