Get Adobe Flash player

Podobne, ale różne

Choć z pozoru podobne, nie są jednak spokrewnione. Amfisbeny, dziwne beznogie gady prowadzące podziemny tryb życia niewiele mają wspólnego z wężami. Naukowcom udało się właśnie odnaleźć najstarszego znanego przodka tych stworzeń - jaszczurkę żyjącą 47 milionów lat temu - donosi dzisiejsze „Nature”.

Amfisbeny, zwane też obrączkowcami czy zwitnikami, żyją pod ziemią niczym robaki, które zresztą czasami przypominają. Są od nich jednak znacznie większe, co sprawia, że myli się je z wężami. Na podstawie podobieństw anatomicznych przypuszczano, że amfisbeny są krewnymi węży. Nowe odkrycie, dowodzi jednak, ze teza ta była całkowicie błędna. W miejscu zwanym Grube Messel nieopodal niemieckiego Frankfurtu znaleziono skamieniałe szczątki jaszczurki sprzed 47 milionów. Była ona praprzodkiem dzisiejszych amfisben. Nazwano ją Cryptolacerta hassiaca.

Przeprowadzona przez prof. Johannesa Müllera z Museum für Naturkunde i Humboldt-Universität w Berlinie analiza kości zwierzęcia dowodzi, że podobnie jak dzisiejsze obrączkowce miało ono grubsze kości czaszki. Z kolei powiązanie cech anatomicznych z dostępnym obecnie badaniami DNA pozwoliło stwierdzić, że zarówno Cryptolacerta jak i amfisbeny są blisko spokrewnione z jaszczurkami z rodziny Lacertidae, które nazywa się czasami jaszczurkami właściwymi.

Tymczasem węże są raczej bliskimi kuzynami waranów, a więc stworzeń bardzo odległych ewolucyjnie od jaszczurek właściwych. (Choć z wyglądu je przypominają). - Nowoodkryta skamieniałość obala więc teorię, według której węże oraz inne żyjące pod ziemią gady miały wspólnego przodka. Niezwykły kształt tych zwierząt ewoluował oddzielnie - mówi Müller2011_05_19_c1

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE