Get Adobe Flash player

Pradawne gady, zupełnie jak ludzie, cierpiały z powodu rozmaitych schorzeń. Gigantyczne pliozaury, morskie stworzenia epoki dinozaurów, na starość dopadało zwyrodnienie stawów - wynika z ustaleń dr Judyth Sassoon z University of Bristol.

Skamieniałe szczątki badanego przez uczoną zwierzęcia przechowywane są w Bristol City Museum and Art Gallery. Ten 8-metrowej długości potwór, przypominający skrzyżowanie krokodyla z waleniem, żył mniej więcej 161-145 milionów lat temu. Pliozaury były krewniakami dinozaurów - morskimi gadami zasiedlającymi najprawdopodobniej głębokie oceaniczne wody. Ich cechą charakterystyczną były wielkie czaszki, które u wielu osobników osiągały jedną czwartą długości całego ciała. Wielkim głowom towarzyszyły gigantyczne zębiska mające długość około 20 centymetrów - pliozaury będąc bowiem wysoko wyspecjalizowanymi drapieżnikami stanowiły ostatni element łańcucha pokarmowego.

Badając szczątki z Bristolu dr Sassoon zauważyła, że w jednym ze stawów jego szczęki, po lewej stronie, można zauważyć ślady choroby zwyrodnieniowej, zwanej artrozą. U ludzi pojawia się ona najczęściej w starszym wieku i polega na zniszczeniu chrząstki stawowej, na skutek czego kość ociera się o kość, co powoduje straszliwy ból. U pliozaura schorzenie doprowadziło do przemieszczenia się szczęki, jednak będące wynikiem tego ślady na kościach sugerują, że chore zwierzę żyło i polowało jeszcze przez wiele lat.

Uczona przypuszcza, że ta, najprawdopodobniej samica, w chwili śmierci musiała być już bardzo stara, a choroba zwyrodnieniowa stawu szczęki była wynikiem naturalnych procesów starzenia.  -  W ten sam sposób jak u starzejących się ludzi pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, tak u tej starszej pani rozwinęło się zwyrodnienie stawu szczęki. Mimo tego samica przetrwała. Jednak niezaleczone pęknięcie szczęki wskazuje, że po pewnym czasie kość osłabła i pękła. Z pękniętą szczęką, pliozaur nie mógł już dalej polować i ten wypadek był zapewnie pośrednią przyczyną jego śmierci - mówi dr Sassoon.            


Anna Piotrowska/EurekNews.pl
2012 05 21 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy