Get Adobe Flash player

Skamieniałości największego ze znanych do tej pory upierzonych dinozaurów odkryto w północnowschodnich Chinach. Drapieżne zwierzę liczyło 9 metrów długości i było bliskim krewnym tyranozaura - donosi na łamach dzisiejszego ?Nature" chińsko-kanadyjski zespół naukowców.

Największym znanym wcześniej upierzonym dinozaurem był także pochodzący z Chin Beipiaosaurus. Długość jego ciała, wraz z ogonem wynosiła ok. 2,2 metra.  Jednak odkryte teraz stworzenie - Yutyrannus huali - było od niego dużo większe, liczyło bowiem ok. 9 metrów długości. Z ustaleń badaczy wynika też, że i znacznie cięższe. Wagę największego z trzech znalezionych skamieniałych osobników szacuje się na ponad 1400 kilogramów. Yutyrannus huali mógł być więc mniej więcej 40 razy cięższy od Beipiaosaurusa. Można go było spotkać w Chinach w okresie wczesnej kredy - 144-98 milionów lat temu.


- Jego pióra bardziej przypominały włókienka, kędzierzawy puszek dzisiejszych pisklaków niż sztywne upierzenie dorosłych ptaków - mówi szef zespołu badawczego prof. Xu Xing z Pekińskiego Instytutu Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców. Pióra Yutyrannusa stanowiły  zapewne ochronę przed chłodem - okres wczesnej kredy był w miarę chłodny. Dopiero później, 98-65 milionów lat temu klimat się znacznie ocieplił. Pewnie dlatego, żyjący w schyłkowej kredzie krewny Yutyrannusa -  tyranozaur nie potrzebował okrywy z piór, choć nie można wykluczyć, że np. jego młode okrywała warstwa puchu.


Badania chińsko-kanadyjskiego zespołu mają ogromne znaczenie dla naszej wiedzy na temat dinozaurów. To, że wiele drobnych stworzeń z tej grupy miało pióra, wiadomo już od ponad 10 lat. Wskazują na to liczne znaleziska z chińskiej prowincji Liaoning. Obecnie uważa się, że małe upierzone dinozaury przetrwały wielkie wymieranie 65 milionów lat temu, a ich bezpośrednimi potomkami są dzisiejsze ptaki.


Jednak dzięki najnowszemu odkryciu z Chin wiemy już na pewno, że nie tylko małe, ale i bardzo duże dinozaury mogły być upierzone. - Możliwe, że występowanie piór było wśród nich znacznie bardziej rozpowszechnione, przynajmniej wśród dinozaurów mięsożernych, niż ktokolwiek mógł jeszcze kilka lat temu przypuszczać - podsumowuje wyniki badań swojego zespołu prof. Xu Xing.

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 04 05 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy