Get Adobe Flash player

Współczesna nauka potrafi czynić prawdziwe cuda. Międzynarodowemu zespołowi uczonych udało się właśnie odtworzyć godowe poćwierkiwania pasikoników żyjących 165 milionów lat temu ? donosi najnowsze wydanie ?Proceedings of the National Academy of Sciences?.

Przodkowie dzisiejszych pasikoników to jedne z pierwszych zwierząt, które wydawały dźwięki za pomocą strydulacji, czyli pocierania jedną częścią ciała o drugą. Ale na ile ich pieśni godowe były podobne do znanych nam poćwierkiwań, które możemy usłyszeć w letnie wieczory? Do tej pory pozostawało to zagadką, bo jak odtworzyć dźwięki wydawane przez owady żyjące miliony lat temu...


Jednak chińsko-angielsko-amerykański zespół uczonych właśnie tego dokonał! Najpierw paleontolodzy Jun-Jie Gu i profesor Dong Ren z Capital Normal University w Pekinie odkryli skamieniałość pasikonika z okresu środkowej jury zachowaną na tyle dobrze, że pod mikroskopem widoczne były organy służące do strydulacji. Okazało się, że owad sprzed 165 mln lat to zupełnie nieznany dotąd gatunek. Potem za zbadanie okazu Archaboilus musicus (bo taką nazwę mu nadano) zabrali się eksperci od biomechaniki owadzich dźwięków: dr Fernando Montealegre-Zapata i profesor Daniel Robert z University of Bristol, a także specjalista od ewolucji insektów dr Michael Engel z University of Kansas. Naukowcy po przeanalizowaniu budowy aparatu strydulacyjnego kopalnego gatunku i porównaniu jej z aparatami 59 gatunków dzisiejszych pasikoników wywnioskowali, że pieśni godowe Archaboilus musicus były złożone z tonów prostych o częstotliwości 4 kHz i długości 16 milisekund.

Takie dość niskie dźwięki musiały nieść się na spore odległości, więc w gęstym jurajskim lesie były świetnym sposobem na zwabienie partnerki. Ale nie tylko ? głośne owady były też łatwym celem dla drapieżników. Zapewne dlatego wszystkie dzisiejsze ?ćwierkające? pasikoniki prowadzą nocny tryb życia.


Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2012 02 07 a


DŹWIĘK: Posłuchaj, pasikoników sprzed 165 milionów lat!

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy