Get Adobe Flash player

Najstarsza kolonia lęgowa dinozaurów liczy 190 milionów lat ? donosi dzisiejszy ?Proceedings of the National Academy of Sciences?. Jej pozostałości odkryto na terenie Republiki Południowej Afryki. Zawiera skamieniałe jaja wraz z zarodkami oraz liczne ślady wskazujące, że już wtedy dinozaury prowadziły coś na kształt żłobków.

 

Obraz dinozaurów jako nieczułych i bezmózgich potworów definitywnie odchodzi do lamusa. Naukowcy coraz częściej przypuszczają, że te pradawne stworzenia potrafiły być błyskotliwymi strategami, czarującymi kochankami oraz niezwykle troskliwymi rodzicami. Tę ostatnią hipotezę potwierdzają znalezione niedawno w Parku Narodowym Golden Gate Highlands w RPA ślady kolonii lęgowych prozauropodów z rodzaju masospondyli pochodzące z okresu wczesnej jury. Stworzenia te mogły liczyć do sześciu metrów długości i poruszały się na dwóch łapach.


Niezwykłego odkrycia dokonał międzynarodowy zespół pod kierunkiem paleontologa Roberta Reisza z University of Toronto Mississauga. Uczeni odnaleźli co najmniej dziesięć gniazd roślinożernych dinozaurów. W każdym z nich znajdowały się jaja z zarodkami. Rozmieszczenie gniazd wyraźnie wskazuje, że dinozaury wielokrotnie powracały w to samo miejsce, by składać jaja. To najstarszy znany dowód na tego typu zachowanie.


Sposób ułożenia lęgu również nie był przypadkowy. Porządek panujący w gnieździe dowodzi, że troskliwa matka dbała o złożone przez siebie jaja, których mogło być nawet kilkadziesiąt. Co więcej, nieopodal uczeni znaleźli ślady małych dinozaurzych łapek. Są to najstarsze znane dowody, że młode pozostawały pod opieką matek do czasu, aż podwoją swoje rozmiary.


Odkryte przez zespół Reisza gniazda dinozaurów są starsze od innych tego typu stanowisk aż o 100 milionów lat i dają niezwykłą możliwość spojrzenia na biologię rozwoju dinozaurów od niemal samych początków ich ewolucyjnej historii.


Wyjątkowe skamieniałości można oglądać na wystawie w Royal Ontario Museum do końca maja 2012 roku.


Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2012 01 24 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy