Get Adobe Flash player

Żyjący pół miliarda lat temu Anomalocaris, który siał postrach w pradawnych morzach, dysponował doskonałym wzrokiem. Odnaleziona właśnie skamielina tej bestii rzuca też nowe światło na ewolucję oczu u najstarszych organizmów ? donosi dzisiejsze ?Nature?.
 

Anomalocaris mógłby z powodzeniem stanowić inspirację dla twórców filmów o przybyszach z Kosmosu. Wyglądał jak skrzyżowanie kraba, krewetki oraz dżdżownicy i osiągał około metra długości. Miał potężne chwytne macki z kolcami i ostre płytki w otworze gębowym przypominające zęby. Co więcej, w Australii znaleziono właśnie skamielinę zwierzęcia sprzed 515 milionów lat, która pokazuje, że ten pradawny potwór miał również wyjątkowo sprawny narząd wzroku.
 

Oczy Anomalocarisa ? każde wielkości 3 cm ? miały podobną budowę jak u dzisiejszych krabów i owadów, tzn. składały się z segmentów. W jego przypadku segmentów było co najmniej 16 tysięcy. Dzięki temu mógł oglądać podmorski świat w wyjątkowo dużej rozdzielczości.
 

Nowe odkrycie jest o tyle ważne, że wiele mówi o ewolucji zwierząt. Po pierwsze, pokazuje, że zaawansowany narząd wzroku powstał wcześniej niż zewnętrzny pancerz i umożliwiające chodzenie odnóża stawonogów, z którymi Anomalocaris jest spokrewniony (do stawonogów zalicza się skorupiaki, owady oraz pajęczaki). Po drugie, wyjątkowo sprawne oczy wywierały ewolucyjną presję na pozostałe zwierzęta, które musiały opracować odpowiednią taktykę, tak aby ochronić się przed tym ?wszystko widzącym? superdrapieżnikiem.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 12 08 a1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy