Get Adobe Flash player

Mars najważniejszy

Poszukiwanie marsjańskiego życia, powinno być priorytetem w przyszłych działaniach Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA). Tak wynika z raportu amerykańskiej National Research Council.

Raport ogłoszony przez najważniejsze w Stanach Zjednoczonych ciało doradcze zajmujące się nauką sygnowany jest przez pięć grup naukowców. Mimo kryzysu finansowego zalecają oni utrzymanie w latach 2013 -2022 kilku najważniejszych misji związanych z poszukiwaniem życia pozaziemskiego.

Najważniejsza z nich jest Mars Astrobiology Explorer Cacher (MAX-C).Zadaniem tej bezzałogowej misji ma być nie tylko poszukiwanie prymitywnych marsjańskich organizmów, lecz także ustalenie czy na Marsie kiedykolwiek istniały warunki zdolne potrzymać życie. Raport podkreśla przy tym, że całe przedsięwzięcie nie powinno kosztować amerykańskiego podatnika więcej niż 2,5 miliarda dolarów - miliard mniej niż do tej pory zakładano.

Drugim z celów NASA w najbliższej przyszłości powinien być księżyc Jowisza - Europa, pod którego skutą lodem powierzchnią znajduje się wodny ocean. Tam też mogą rozwijać się jakieś prymitywne stworzenia. Ostatnim z priorytetów ma być Uranus Orbiter and Probe, zestaw sonda plus lądownik, przeznaczone do badania jednej z najsłabiej poznanych planet Układu Słonecznego2011_03_14_a

 Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE