Get Adobe Flash player

Podglądanie czarnej dziury w sercu kwazara

Dysk akrecyjny kwazara, czyli rodzaju galaktyki, to świecący obłok gazu i pyłu, „wsysany″ przez czarną dziurę znajdującą się w jego centrum. Dotąd była to tylko teoria – teraz jednak międzynarodowemu zespołowi astronomów udało się zrobić pierwsze zdjęcie tego fenomenu.


 

– Kwazary są odległe od Ziemi o miliardy lat świetlnych. Prawdopodobnie nigdy nie będziemy mieć teleskopu dość potężnego, by obserwować ich strukturę bezpośrednio – mówi Jose Muñoz, który za pomocą Teleskopu Hubble′a zrobił zdjęcie kwazarowi HE 1104-1805. W jego centrum znajduje się supermasywna czarna dziura, której grawitacja stworzyła jasno świecący dysk akrecyjny.
 

Galaktyka położona pomiędzy Hubble′em a kwazarem posłużyła za soczewkę grawitacyjną, wzmacniając światło obserwowanego obiektu. Co więcej, uważna obserwacja pozwoliła też wykorzystać soczewkowanie pojedynczych gwiazd, by skonstruować mapę kolorów, a więc i temperatur poszczególnych części dysku. Dlatego znamy jego rozmiar: średnica wynosi od 4 do 11 dni świetlnych (100-300 miliardów kilometrów).
 

– Wreszcie mamy wiedzę o strukturze tych systemów pochodzącą z obserwacji, a nie tylko teoretycznych rozważań – mówi Muñoz. Dzięki temu wkrótce lepiej poznamy naturę opisywanych obiektów.
 

Maciej Bójko/EurekNews.pl 2011 11 07 e

CZYTAJ TAKŻE