Get Adobe Flash player

Poszukamy miast na obcych planetach

Jak wykryć obcą cywilizację na planecie krążącej wokół odległej gwiazdy? Trzeba sprawdzić, czy na podejrzanym globie nie widać przypadkiem światła miast. O nowym pomyśle na znalezienie istot pozaziemskich pisze najnowsze ?Astrobiology?.


Do tej pory naukowcy poszukujący pozaziemskiej cywilizacji próbowali wyłapać z kosmicznego szumu sygnały radiowe i laserowe, które mogłyby od niej pochodzić. Ale Avi Loeb z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oraz Edwin Turner z Princeton University mają inny pomysł. Astronomowie obliczyli, że przez najlepsze współczesne teleskopy moglibyśmy aż na Plutonie dostrzec światła miasta wielkości Tokio. A skoro tak, to dzięki rozwojowi techniki będziemy mogli kiedyś dużo lepszymi instrumentami sięgnąć znacznie dalej. Wtedy moglibyśmy wykryć zmiany jasności planety krążącej wokół odległej gwiazdy, wynikające z oświetlania sztucznym światłem tamtejszych miast ? skupisk obcej cywilizacji.
 

Może się wydawać, że metoda ta ma kruche podstawy, bo zakłada, że pozaziemskie inteligentne formy życia ? o ile istnieją ? są podobne do nas: żyją na powierzchni macierzystych planet, tworzą większe skupiska i potrafią je sztucznie oświetlać. Ale nasza Ziemia staje się coraz mniej widoczna w Kosmosie, bo sygnały coraz częściej wędrują kablami zamiast drogą radiową ? natomiast jej nocna strona wciąż iskrzy się światłami miast. Potencjalna obca cywilizacja może rozwijać się podobnie, więc szukanie takich iskier stanowi jeden z najlepszych sposobów na jej wykrycie.
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 07 c

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy