Get Adobe Flash player

NASA realizuje popularną wizję autorów science fiction: za pomocą wiązki światła uczeni z amerykańskiej agencji chcą przyciągać materialne obiekty, na razie te mikroskopijne. Metoda znajdzie zastosowanie w sondach kosmicznych, które w ten sposób będą zbierały próbki do analizy.
  

Wiązkę holowniczą mogliśmy oglądać m.in. w serialu Star Trek, gdzie pozwalała trzymać i przyciągać nawet całe statki. Początkowo badacze z NASA pomyśleli o stworzeniu podobnej technologii do usuwania orbitalnych śmieci, ale jak sami mówią, obecnie byłoby to praktycznie niewykonalne. Taka wiązka może jednak już działać w mikroskali, pozwalając na zdalne przyciągnięcie pojedynczych cząsteczek, a nawet większych obiektów, takich jak wirusy i całe komórki.
 

? Pomimo że jest to głównie element świata fantastyki naukowej, oparte na laserze chwytanie to nic niezwykłego ani leżącego poza możliwościami współczesnej technologii ? mówi szef projektu Paul Stysley.
 

Świetlny hol ma służyć badającym inne planety sondom do zbierania próbek. Za jego pomocą orbiter będzie mógł przyciągnąć cząstki z górnych warstw atmosfery, a jeżdżący po powierzchni łazik ? z atmosfery lub podłoża.
 

Na obecnym etapie uczeni analizują trzy różne podejścia. Jedno z nich wymaga do pracy atmosfery, która za pomocą wysyłanych promieni jest podgrzewana z wybranej strony, co wpływa na ruch przenoszonej cząstki w pożądanym kierunku.
 

W innej metodzie wykorzystywana jest wiązka, w której intensywność światła zmienia się spiralnie wzdłuż toru jej rozchodzenia się. Taki promień wywiera siłę na znajdujące się na jego drodze cząstki, przyciągając je do źródła wiązki.
 

Trzeci pomysł, który podobnie jak poprzedni, można wykorzystać w próżni, jeszcze nie został przetestowany w laboratorium. Oparty jest na wiązce świetlnej opisanej tzw. funkcjami Bessela. Według tej teorii światło, które rozchodzi się na zewnątrz jak fale w stawie po wrzuceniu kamyka, powoduje, że napotykane cząsteczki kierują się w przeciwną stronę ? czyli do środka.
 

Naukowcy z NASA planują jeszcze dokładnie przetestować wszystkie metody, tak by można było opracować najskuteczniejszy sposób przyciągania mikroskopijnych obiektów za pomocą laserowej wiązki światła.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 03 c1FILM: Zobacz praktyczne zastosowanie holowniczej wiązki świetlnej (bez dźwięku)

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy