Get Adobe Flash player

Teleskopy dla wszystkich

Już niedługo wszyscy internauci będą mogli za darmo obserwować niebo. Dwanaście uczelni z całego świata zainwestuje 2,5 miliona euro w sieć siedemnastu zautomatyzowanych teleskopów optycznych podłączonych do globalnej sieci.

 

Projekt Gloria powstał z inicjatywy wydziału informatyki Politechniki Madryckiej. Uczestniczą w nim uczelnie z siedmiu państw Europy (Polskę reprezentuje Uniwersytet Warszawski) i Chile. Nazwa Gloria jest skrótem od „GLObal Robotic telescopes Intelligent Array for e-Science″ (globalna inteligentna sieć zrobotyzowanych teleskopów dla e-nauki).


W ciągu trzech lat na czterech kontynentach powstanie sieć teleskopów dostępnych dla każdego internauty: ściągnięte przez sieć darmowe oprogramowanie Ciclope Astro umożliwi nam sterowanie teleskopem, kopułą obserwatorium i kamerą – wszystko z własnego komputera!


W założeniu Gloria ma przyciągnąć astronomów amatorów z całego świata. Z jej zasobów mieliby korzystać studenci, uczniowie i generalnie każdy, kto chce osobiście prowadzić badania naukowe, nie ruszając się z domu.


Pierwsze teleskopy Glorii powinny być dostępne w internecie już w przeciągu najbliższego roku.


Maciej Bójko/EurekNews.pl 2011 10 13 d

CZYTAJ TAKŻE