Get Adobe Flash player

Mokry Mars

Czerwona Planeta może być bardziej przyjazna życiu, niż sądziliśmy. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z NASA oraz ESA dowodzą, że nasz sąsiad posiada złożony cykl obiegu wody, którą można tam znaleźć także w stanie ciekłym.

Ukryte „wodne” życie Marsa zdradzają fotografie zrobione przez orbitujące wokół niego sondy. Na pokładzie należącego do NASA Mars Reconnaissance Orbiter znajduje się wysokiej rozdzielczości kamera, która śledziła sezonowe zmiany powierzchni Czerwonej Planety na środkowych szerokościach południowej półkuli. Kiedy badacze z University of Arizona stworzyli specjalny program komputerowy, automatycznie wyszukujący subtelne różnice między zdjęciami wykonanymi w różnym czasie, na stokach niektórych wzniesień znaleziono zagadkowe, ciemne, „palczaste” twory. Struktury te powstawały w okresie od wiosny do jesieni, a zimą znikały. Niektóre z nich rosły stosunkowo szybko, bo 200 metrów w czasie 2 ziemskich miesięcy.

 ANIMACJA: Kliknij na obrazek, powiększ go i zobacz, jak powiększają się ciemne, palczaste struktury na powierzchni Marsa - prawdopodobnie strumienie. Ilustracja: NASA


Tajemnicze ślady nie są pokaźne w skali całego Marsa – ich szerokość waha się od ok. połowy do kilku metrów, a długość sięga kilkaset metrów. Bywa jednak, że w jednym miejscu jest ich nawet około tysiąca. Uczeni z Arizony sądzą, że spośród różnych zaproponowanych teorii teza o wodnych strumykach jest najbardziej wiarygodna. Niestety, analiza spektroskopowa nie wykazała bezpośrednio obecności życiodajnej wody. Badacze spekulują, że może ona szybko wysychać lub płynie płytko pod powierzchnią.

O wodzie na Marsie donoszą również naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Na jednym ze zdjęć przysłanych przez sondę Mars Express można dokładnie zobaczyć, co dzieje się na północnym biegunie planety w czasie letniego przesilenia. Rosnąca temperatura sprawia, że zestalony dwutlenek węgla wyparowuje i odsłania wodny lód. Pod wpływem ciepła co pewien czas strzelają z niego strumienie pary.

Jakie tajemnice Mars skrywa jeszcze przed nami? Część z nich pomoże ujawnić startująca w listopadzie misja z udziałem kolejnego marsjańskiego łazika. Curiosity wyląduje w kraterze Gale, gdzie będzie poszukiwał śladów życia, badał klimat i geologię planety oraz sprawdzał, czy ludzie mogą tam bezpiecznie wylądować.

Marek Matacz/EurekNews 2011 08 08 a

FILM: Zobacz, co mówią specjaliści z NASA o wodzie płynącej na powierzchni Marsa

CZYTAJ TAKŻE