Get Adobe Flash player

Najdalszy z kwazarów

 

Leży aż 12,9 miliarda lat świetlnych od Ziemi i emituje ogromne ilości promieniowania. Odkrycie najdalszego i niezwykle jasnego kwazara ogłosił właśnie na łamach czasopisma "Nature" zespół europejskich astronomów2011_06_30_a

Kwazary to kosmiczne obiekty emitujące niezwykle silne promieniowanie. Ponieważ są bardzo oddalone od naszej Galaktyki, na niebie wyglądają jak zwykłe gwiazdy. Stąd też wzięła się ich nazwa - angielskie słowo quasar to skrót od "quasi stellar", czyli "gwiazdopodobny". W rzeczywistości są to jądra aktywnych galaktyk, które ogromną moc promieniowania zawdzięczają czarnym dziurom tkwiącym w ich wnętrzu. Materia przyciągana przez czarną dziurę opada na nią, tworząc tzw. dysk akrecyjny. Temu procesowi towarzyszy wydzielanie ogromnej ilości energii.

Odkryty właśnie kwazar - o katalogowym oznaczeniu ULASJ1120+0641 - zawiera czarną dziurę dwa miliardy razy cięższą niż nasze Słońce. Duża masa tego obiektu jest dla naukowców zagadką: według współczesnych teorii czarne dziury wzrastały powoli, więc jak w kwazarze powstałym ledwie 770 milionów lat po Wielkim Wybuchu tak szybko utworzyła się masywna czarna dziura? Na razie nie wiadomo. - To wyjątkowy obiekt, który pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób w młodym Wszechświecie rozwijały się supermasywne czarne dziury - mówi szef zespołu badawczego Stephen Warren z londyńskiego Imperial College.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1piątek, 01, lipiec 2011 07:52
Niesamowicie szybko się to zmienia. Wychowywałem się m.in. na "Przewodniku po gwiezdnym niebie" Włodarczyka i niesamowite wrażenie robiła na mnie ilustracja z kwazarem, uważanym wtedy za najdalszy znany obiekt we Wszechświecie. Miał być odległy o ok. 18 mld lat świetlnych. A dziś najdalszy jest bliżej, a do tego uważa się, że to trochę za "szybki i zbyt masywny Bill". ;) Jest coraz ciekawiej.