Get Adobe Flash player

Początki życia na Ziemi

Czy związki chemiczne, które zapoczątkowały życie na Ziemi mogą pochodzić z jednego miejsca położonego gdzieś poza naszym Układem Słonecznym? Nowe badania opublikowane w „Science” pośrednio potwierdzają tę możliwość.

Uczeni z kanadyjskiego University of Alberta i amerykańskiej Carnegie Institution przyjrzeli się bliżej meteorytowi Tagish Lake. Jego nazwa pochodzi od kanadyjskiego jeziora, na którego zamarzniętą powierzchnię spadł w 2000 toku. Kilka dni później okruchy kosmicznej skały zostały zebrane pod nadzorem ekspertów tak, by uniknąć jakiegokolwiek zanieczyszczenia próbek, i od tego czasu przebywały w zamrażarce. W rezultacie Tagish Lake jest jednym z najbardziej nieskazitelnych meteorytów, jakie dotąd przebadano na Ziemi

Tagish Lake należy do tzw. chondrytów węglistych, bogatych w związki organiczne kamieni pochodzących z czasów, gdy powstawał Układ Słoneczny. Można w nim znaleźć m. in. kwasy monokarboksylowe i kwasy aminowe, substancje niezbędne dla powstania pierwotnych form życia.

Istnieje hipoteza, że wszystkie związki chemii organicznej, jakie znajdujemy w Układzie Słonecznym, pochodzą z tego samego źródła, którym mógł być jakiś obiekt (np. asteroida) pochodzący spoza naszego systemu planetarnego. Jeżeli tak rzeczywiście było, to różnice pomiędzy składem różnych próbek pozaziemskiej chemii organicznej (chondryty węgliste, pył międzyplanetarny, próbki komety zebrane przez sondę Stardust, etc.) powinny wynikać z ich własnej geologicznej historii.

Istotnie, z analizy okruchów Tagish Lake wynika, że asteroida, z której pochodzą, została w młodości, 4,6 miliarda lat temu „ugotowana na parze”. Gdy zbliżyła się do młodego Słońca, lód, z którego częściowo się składała, stopniał, woda została doprowadzona do wrzenia, zmieniając chemię organiczną skały. - Te zmiany prawdopodobnie miały miejsce, gdy Tagish Lake był częścią większego ciała – powiedział Larry Nittler z Carnegie Institution. Niewykluczone, że przybyło ono spoza naszego Układu  Słonecznego2011_06_10_a

Maciej Bójko

CZYTAJ TAKŻE