Get Adobe Flash player

Kosmiczne śmieci

Ponad 700 tysięcy kawałków kosmicznego złomu lata nad naszymi głowami. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chce zapobiegać zderzeniom tych śmieci z satelitami i tworzy system ostrzegający przed kolizjami na orbicie.

O tym, jak ów system ma wyglądać dyskutuje obecnie w Madrycie na specjalnie zwołanej konferencji stu pięćdziesięciu ekspertów z dwudziestu krajów. Teoretycznie Space Situational Awareness (SSA), ma służyć ochronie naszej orbitalnej infrastruktury, śledząc kosmiczną „pogodę” (wiatr słoneczny, ziemską magnetosferę, itp.) oraz naturalne obiekty takie jak asteroidy. Jednak wiadomo, że najwięcej pracy będzie przy monitorowaniu ruchów kosmicznego złomu: pozostałości starych rakiet, uszkodzonych satelitów czy przedmiotów zgubionych przez astronautów. Śledzenie ich jest trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę, że już śmieć o centymetrowej średnicy może zniszczyć albo przynajmniej uszkodzić satelitę, jeżeli te dwa obiekty zderzą się z orbitalnymi prędkościami.

 

Film: Zobacz jak kosmiczny śmieć uderza w satelitę, materiał: ESA


Od niedawna testowane jest nowe oprogramowanie, ostrzegające przed możliwością takich kolizji. W tej chwili operuje na podstawie katalogu znanych odpadków oraz ich orbit. - Na tej podstawie powstanie oprogramowanie, którego będziemy używać, gdy Europa będzie już w stanie śledzić orbitalne obiekty – zapowiada Emmet Fletcher, odpowiedzialny za ten właśnie segment prac SSA.

Program SSA ma się opierać na już istniejącej w Europie aparaturze - teleskopach i radarach, to, czego brakuje, ma zostać zbudowane. - Aktualnie kończymy przegląd radarów i teleskopów we Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Znajomość ich możliwości będzie kluczowa dla stworzenia nowego systemu. Chcemy, by systemy śledzenia kosmicznego złomu, które zaprezentuje SSA w przyszłym roku, funkcjonowały na oczekiwanym poziomie przy odpowiednich kosztach - dodaje Fletcher2011_06_09_b1

Maciej Bójko

Film: Zobacz, rozprzestrzenianie się kosmicznego złomu na orbicie, materiał: ESA

CZYTAJ TAKŻE