Get Adobe Flash player

Żegnaj Spirit!

NASA oficjalnie zakończyła misję Spirita, jednego z pary bliźniaczych łazików przemierzających od 2004 roku powierzchnię Marsa. Amerykanie dali za wygraną po roku bezskutecznych prób nawiązania z nim kontaktu.

Próby przywrócenia łączności ze Spiritem ostatecznie zawiodły, ale mimo to jego misja pozostaje sukcesem ponad wszelkie oczekiwania. Wystarczy wziąć pod uwagę, że łazik, który wylądował na Czerwonej Planecie w styczniu 2004, z założenia miał pracować przez… 92 ziemskie (90 marsjańskich) dni. W rzeczywistości funkcjonował ponad dwadzieścia razy dłużej. Spirit z założenia nie powinien przetrwać marsjańskiej zimy – przeżył trzy. Nikt nie powiedział konstruktorom, że maszyna zmierzy się z burzami piaskowymi i będzie się wspinać na wzgórza – jako pierwsza w historii eksploracji Układu Słonecznego! – ani tym bardziej, że od drugiego roku misji będzie musiała jeździć do tyłu, gdyż jedno z jej przednich kół zostanie unieruchomione.

Co ciekawe, awaria ta przyczyniła się do jednego z najważniejszych odkryć na powierzchni Marsa. Grunt, orany przez wleczone, unieruchomione koło, okazał się czystą krzemionką.
- Spirit wykrył, że niegdyś znajdowały się
tam gorące źródła albo ujścia pary wodnej, tworząc być może korzystne warunki dla życia mikrobiologicznego – wyjaśnia znaczenie odkrycia Steve Squyres, naukowy szef misji Spirita i Opportunity.

Z różnych odkryć łazika wynika, że cztery miliardy temu Mars był zupełnie innym
światem: ciepłym, z grubszą atmosferą, na jego powierzchni można było znaleźć zbiorniki wody o obojętnym pH, a nawet gorące źródła. Słowem, Mars był wtedy planetą, która byłby w stanie podtrzymać życie.

Od roku 2004 Spirit przemierzył blisko 8 kilometrów, wysłał na Ziemię ponad 124 tys. zdjęć, zbadał spektrometrami i mikroskopem przeszło sto skał (z czego 15 uprzednio rozwiercił). Dwa lata temu został na dobre unieruchomiony w grząskim piasku, w pozycji, w której ogniwa słoneczne otrzymywały zbyt mało światła, by mogły zapewnić mu funkcjonowanie.

Ostatni raz łazik dał
znak życia w marcu 2010. Naukowcy mieli płonną nadzieję, że pojazd obudzi się wraz z ustąpieniem marsjańskiej zimy, jednak każda z ponad 1200 wysłanych doń komend pozostała bez odpowiedzi. W końcu NASA ostatecznie dała za wygraną.

Opportunity, bliźniak Spirita, kontynuuje badania Czerwonej Planety2011_05_31_b1

Maciej Bójko


Film: Zobacz, co o misji marsjańskiego łazika Spirit mówią
specjaliści z NASA.

CZYTAJ TAKŻE