Get Adobe Flash player

Żeglować na księżycu Saturna

Być może, już za dwanaście lat bezzałogowa sonda będzie po raz pierwszy żeglować po innym niż ziemskie morzu. Wyprawa na jeden z księżyców Saturna - Tytana, czyli Titan Mare Explorer ma szanse stać się kolejną misją NASA w ramach projektu Discovery.

Celem Titan Mare Explorera (TiME) byłoby Ligeia Mare, morze (czy może ściślej: jezioro) na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna. W tym przypadku „morze” nie oznacza akwenu wodnego, Ligeia Mare wypełniają ciekłe węglowodory, przede wszystkim metan i etan, bo średnia temperatura na Tytanie wynosi minus 180 st. Celsjusza.

TiME przez trzy miesiące ma się unosić na powierzchni morza, badając przy tym temperaturę, wilgotność atmosfery, a może nawet, po raz pierwszy, obserwując deszcz na innym ciele niebieskim. Z drugiej strony, sonda będzie także patrzeć w dół, w składzie „wód” morza szukając złożonych związków organicznych… i fragmentów odpowiedzi na klasyczne pytanie: jak powstało życie na Ziemi i czy mogłoby powstać na innych planetach?

Według projektu TiME ma zostać wystrzelona w kosmos w roku 2016 roku i dotrzeć na miejsce siedem lat później. Wszystko to pod warunkiem, że w konkursie NASA pokona dwóch innych konkurentów: marsjańską stację sejsmograficzną lub sondę, która ma wielokrotnie lądować na komecie w trakcie jej podróży wokół Słońca. W przyszłym roku zostanie ogłoszone, który projekt otrzyma nagrodę - budżet 425 milionów dolarów2011_05_11_c1

Maciej Bójko

 

Film: Zobacz, jak mogą wyglądać jeziona na powierzchni Tytana - księżyca Saturna

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (2)
2czwartek, 12, maj 2011 15:45
Fajny pomysł na opowiadanie science fiction :-)
1czwartek, 12, maj 2011 11:26
Ale ciekawe!