Get Adobe Flash player

Niebiański taniec planet

W najbliższym czasie, tuż przed wschodem Słońca, na niebie można będzie oglądać niecodzienne zjawisko. Cztery planety: Merkury, Wenus, Mars i Jowisz znajdą się wyjątkowo blisko siebie. By je zobaczyć wystarczy lornetka lub niewielki teleskop - donosi „Sky & Telescope”.

To największe, z obserwowanych w XXI wieku, zbliżenie tych planet. Będzie widoczne po wschodniej stronie nieba do 29 maja. Lecz jedynie rankami do 15 maja można będzie zobaczyć trójkąt złożony z Wenus, Jowisza oraz słabiej od nich świecącego Merkurego. Najbliżej siebie obiekty te znajdą się 11 i 12 maja, przy czym rankiem 11 Wenus i Jowisz będą tak blisko, że po wyciągnięciu ręki w ich kierunku będziemy w stanie przesłonić je czubkiem palca.

Z kolei od 21 do 23 maja trójkąt utworzą Wenus, Merkury oraz Mars. 29 maja całej czwórce planet towarzyszyć będzie wąski sierp Księżyca. Jest więc na co patrzeć. By nie przegapić niebiańskiego widowiska, redaktorzy „Sky & Telescope” zalecają rozpocząć obserwacje około 45 minut przed świtem2011_05_06_c

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE