Get Adobe Flash player

Wyniki dotychczasowych badań są jednoznaczne: na Marsie muszą znajdować się wielkie pokłady soli. Nie jest to przy tym znany doskonale z naszych solniczek chlorek sodu, lecz siarczan magnezu. Jednak i w tym dość surowym marsjańskim środowisku może istnieć życie - dowodzi  ?Astrobiology".Na Ziemi siarczan magnezu tworzy różne związki, m.in. tzw. sole angielskie, wykorzystywane jako środek przeczyszczający. Ich nazwa wzięła się z tego, że dawniej minerały te były wydobywane w Epsom w Anglii i sprzedawane na terenie całej Europy. Obecnie siarczan magnezu też jest wykorzystywany w medycynie np. w postaci roztworu podaje się go kobietom w ciąży w stanach przedrzucawkowych.

Dotychczasowe badania wykazały, że na Marsie ta sól występuje w dużych ilościach. Czy w środowisku, gdzie jest tak powszechna może istnieć życie? Czy nie ma ona wtedy właściwości toksycznych? Na te pytania szukał odpowiedzi amerykański biolog prof. Mark Schneegurt z Wichita State University. Okazało się, że w północnoamerykańskich jeziorach Hot Lake i Basque, gdzie koncentracja siarczanu magnezu jest bardzo wysoka, można spotkać setki gatunków i odmian rozmaitych bakterii. To dobrze - twierdzi uczony, bo dzięki temu szanse na znalezienie marsjańskiego życia rosną.

Kolejnym etapem jego eksperymentu ma być sprawdzenie, czy zamieszkujące amerykańskie jeziora bakterie można też znaleźć w laboratoriach, gdzie składa się lądowniki oraz inne urządzenia mające się znaleźć na Czerwonej Planecie. Chodzi o to, by przez przypadek nie ?zanieczyścić" Marsa ziemskim życiem i tym samym nie spowodować zagłady tamtejszego.

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 08 13 a

Najnowsze wieści z Marsa:


CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (2)
2poniedziałek, 13, sierpień 2012 13:24
Poprawione ;)
1poniedziałek, 13, sierpień 2012 11:26
Setki gatunków a nie ratunków - sio sio poprawiać literówkę :D

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy