Get Adobe Flash player

Już w przyszłym tygodniu na orbitę okołoziemską zostanie wystrzelony nowy, amerykański teleskop NuSTAR. Będzie obserwował wszechświat w zakresie wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego. NASA liczy, że dzięki niemu poznamy tajemnice czarnych dziur oraz umierających gwiazd.


NuSTAR jest pierwszym w historii teleskopem odbierającym wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie, który będzie działał w kosmosie. Ma oglądać odległe gwiazdy i galaktyki w zakresie tych samych fal, jakie wykorzystuje się w szpitalnych aparatach do robienia prześwietleń czy na lotniskach do sprawdzania zawartości naszych walizek.

Uzyskane przez niego obrazy będą doskonałym uzupełnieniem zdjęć robionych przez inny kosmiczny teleskop rentgenowski - Chandra X-ray Obserwatory - operujący w zakresie promieniowania niskoenergetycznego. Dzięki współdziałaniu obydwu urządzeń uczeni zamierzają otrzymać kompletny obraz egzotycznych obiektów kosmicznych, które wypluwają z siebie masy promieniowania rentgenowskiego. Wśród nich są m.in. czarne dziury, eksplodujące czy martwe gwiazdy.


Wyjątkowo ostre obrazy w zakresie wysokoenergetycznych fal rentgenowskich NuSTAR uzyska dzięki innowacyjnej konstrukcji luster teleskopu, powkładanych jedno w drugie niczym matrioszki. Ponadto urządzenie wyposażono w 10-cio metrowej długości maszt łączący wysokiej klasy detektory z modułem luster.


Teleskop zamontowany na szczycie rakiety Pegasus XL zostanie wystrzelony z terenu amerykańskiej bazy wojskowej mieszczącej się na terenie pacyficznego atolu Kwajalein. Datę startu misji wstępnie ustalono na 13 czerwca, ale niewykluczone, że rozpocznie się ona dwa dni później.


Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 06 04 a1FILM: Zobacz, co o misji NuSTAR mówią amerykańscy specjaliści pracujący dla NASA

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy