Get Adobe Flash player

Polacy na tropie czarnych dziur

Nowe obserwatorium astronomiczne na pustyni Atacama w Chile uruchomił właśnie polski zespół badawczy „Pi of the Sky”. Pozyskane tam dane posłużą m.in. do badania czarnych dziur.

Nowe obserwatorium znajduje się koło miejscowości San Pedro de Atacama, jest całkowicie zautomatyzowane - działa bez udziału człowieka. Praktycznie wszystkie elementy, z których się składa teleskop–robot zostały zaprojektowane i wykonane w Polsce, w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukowcy obserwują niebo w poszukiwaniu krótkotrwałych zjawisk optycznych kosmicznego pochodzenia, na przykład rozbłysków związanych z powstaniem czarnej dziury. Zainstalowany instrument został przeniesiony z poprzedniej lokalizacji w Las Campanas Obserwatory.

Zespół „Pi of the Sky” liczy także na powtórzenie sukcesu z 2008 roku kiedy to kamery teleskopu-robota ulokowanego w Las Campanas Obserwatory zarejestrowały jako pierwsze poświatę optyczną stowarzyszoną z najjaśniejszym z dotychczas obserwowanych rozbłysków gamma, GRB080319B. Zmontowany z obserwacji „Pi of the Sky” film pod tytułem „Narodziny czarnej dziury” stał się hitem internetu.

Sukces projektu „Pi of the Sky” nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania zespołu badawczego, którego trzon stanowią młodzi naukowcy, doktoranci i studenci z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Wydziału Fizyki i Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej.

Obserwatorium San Pedro de Atacama to już drugie automatyczne obserwatorium otwarte w ciągu ostatniego półrocza przez zespół „Pi of the Sky”. W październiku 2010 rozpoczął pracę teleskop-robot umieszczony w stacji badawczej INTA koło miejscowości Huelva w Hiszpanii. W ramach projektu planowane jest uruchomienie jeszcze jednego obserwatorium2011_04_05_b

Materiały prasowe Uniwersytetu Warszawskiego/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE