Get Adobe Flash player

Nowy satelita trafi na orbitę

W przyszłym roku na orbitę ziemską zostanie wyniesiony najnowszy satelita komunikacyjny z rodziny TDRS. Jego komponenty właśnie przechodzą fazę rygorystycznych testów w ośrodkach badawczych NASA.­

System TDRS (Tracking and Data Relay Satellite – satelita śledzący i przekazujący dane), budowany od lat 70. ubiegłego wieku, tworzy niejako szerokopasmową sieć komórkową dla naszej infrastruktury orbitalnej. To dzięki niemu np. Kosmiczny Teleskop Hubble′a czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna niemal cały czas są w zasięgu.
 

Najnowszy satelita w tym systemie nosi nazwę TDRS-K, gdzie litera K oznacza jedenastego z kolei członka rodziny. NASA zamówiła go u Boeinga w roku 2007 i właśnie został pozytywnie oceniony przez jej Radę Zarządzania Projektów (Agency Project Management Council). – Jestem dumny z całego zespołu TDRS, który zademonstrował, że projekt jest gotów do fazy integracji. To ekscytujące obserwować w termicznej komorze próżniowej satelitę TDRS-K rozpoczynającego testy środowiskowe – komentuje Jeff Gramling, zarządca projektu TDRS.
 

TDRS-K zgodnie z planem ma zostać wyniesiony na orbitę geosynchroniczną w przyszłym roku, a TDRS-J w 2013. NASA zastrzegła w kontrakcie z Boeingiem opcję na zamówienie kolejnych dwóch. Poprzedni satelita z tej floty został wystrzelony w roku 2002.
 

Maciej Bójko/EurekNews.pl 2011 11 23 e

CZYTAJ TAKŻE