Get Adobe Flash player

Planety podobne do Ziemi

Czy potencjalne życie na obcej planecie jest podobne do ziemskiego? A może kosmiczna cywilizacja jest zupełnie inna od naszej? Międzynarodowy zespół naukowców zaproponował nową metodę klasyfikacji planet pozasłonecznych, która pozwoli to określić ? informuje grudniowe wydanie ?Astrobiology?.


Obecnie znamy około 700 planet pozasłonecznych (egzoplanet) i ciągle odkrywane są kolejne. Chociaż ich lista stale się wydłuża, to niewiele jest na niej obiektów przypominających naszą Ziemię, na których mogłoby zaistnieć życie podobne do tego, jakie znamy. Teza, że Ziemia oferuje idealne warunki do istnienia życia i dlatego pozaziemska cywilizacja powinna być podobna do naszej, przyświeca poszukiwaniu planet ziemiopodobnych. Ale niektórzy naukowcy wskazują, że nie można się do nich ograniczać, bo nieznane formy życia mogły powstać na przykład w węglowodorowych jeziorach na Tytanie, największym księżycu Saturna, albo na tzw. swobodnych jowiszach, czyli olbrzymach gazowych samotnie przemierzających kosmiczną pustkę.
 

Ku takiemu poglądowi skłaniają się Dirk Schulze-Makuch, astrobiolog z Washington State University, i Abel Mendez z University of Puerto Rico, specjalista od modelowania komputerowego. Wraz z ośmiorgiem badaczy z innych uczelni, NASA, SETI i German Aerospace Center opracowali oni sposób klasyfikacji planet pozasłonecznych wykorzystujący metodę tzw. wskaźników podobieństwa. Model pozwala na wyszukiwanie w zbiorach danych egzoplanet o określonych cechach. Klasyfikacja wykorzystuje dwa wskaźniki: Earth Similarity Index, dzięki któremu można wyszukiwać planety ziemiopodobne, i Planetary Habitability Index ? za jego pomocą da się zidentyfikować planety o takich parametrach fizycznych i chemicznych, które sprzyjałyby istnieniu raczej innych form życia.
 

Autorzy wypróbowali już swoją metodę ? według niej życie mogłoby istnieć na dwóch planetach w odległym od nas o 20 lat świetlnych systemie Gliese 581. Pytanie tylko, czy kiedykolwiek uda nam się to sprawdzić?
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 22 e

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy