Get Adobe Flash player

Globalne ocieplenie to fakt. Jak pokazują nowe dokładne badania, od lat 50. XX wieku średnia temperatura na lądach wzrosła o 0,9 stopnia. Na razie trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, co jest tego przyczyną ? czytamy w ?Nature Climate Change?.


W ramach programu Earth Surface Temperature naukowcy z University of California w Berkeley podjęli się zadania sprawdzenia, na ile krytyka wcześniejszych wyników badań klimatu była uzasadniona. Wątpliwości wiązano z tzw. wyspami ciepła, czyli ośrodkami ulokowanymi w nagrzewających się obszarach zabudowanych, z jakością stacji badawczych oraz sposobem opracowania danych.
 

Po wyeliminowaniu krytykowanych czynników okazało się, że nie miały one istotnego wpływu na wyniki. ? Pomiary na lądzie wykazują, że globalne ocieplenie jest faktem, i zgadzają się one z wartościami opublikowanymi wcześniej ? mówi koordynator projektu prof. Richard Muller. Od połowy lat 50. średnia temperatura wzrosła na lądzie przeciętnie o 0,9 stopnia.
 

Badanie było prowadzone bardzo dokładnie. Wzięto pod uwagę 37 600 stacji pomiarowych ulokowanych na całym świecie, a uwzględnione zapisy temperatur sięgają 1800 roku. W przyszłym roku naukowcy z Berkeley zamierzają ukończyć podobny projekt dotyczący oceanów.
 

Zadaniem przedsięwzięcia było tylko sprawdzenie zachodzących zmian temperatur. Nie obejmowało ono próby odpowiedzi na pytanie o ich przyczynę. Wielu uczonych uważa, że zmiany te nie mają związku z działalnością człowieka oraz że są naturalnym procesem dla naszej planety, zależnym chociażby od aktywności Słońca.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 07 d

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy