Get Adobe Flash player

Nowy podwodny wulkan Wysp Kanaryjskich powstał zaledwie w ciągu kilku dni, ma 100 m wysokości i 700 m szerokości. Jego podstawa znajduje się na dnie oceanu 300 m pod wodą w pobliżu wyspy El Hierro. Uczeni z Hiszpańskiego Instytutu Oceanograficznego wykonali już szczegółową mapę wulkanu i przystępują do jego filmowania.

9 października w pobliżu El Hierro w archipelagu Wysp Kanaryjskich wykryto wstrząsy sejsmiczne zwiastujące wybuch podwodnego wulkanu. W przeciągu 15 dni hiszpańscy oceanografowie zrobili dwa badania, tworząc dokładną mapę dna w tym miejscu. Okazało się, że na głębokości 300 m pojawił się nowy wulkan, który nadal wyrzuca z siebie lawę i gazy, choć jego aktywność już nieco osłabła.


Zrobiona przez badaczy mapa jest bardzo dokładna. Instrumenty, którymi posłużyli się badacze, pozwoliły uzyskać rozdzielczość 10 metrów. ? Prawdopodobnie po raz pierwszy tak młody podwodny wulkan został zmierzony z tak dużą dokładnością ? mówi Juan Acosta, szef zespołu uczonych.


To nie pierwsza wizyta oceanografów w tym rejonie. W 1998 roku zrobiono już podwodne mapy miejsca, gdzie powstał wulkan. Teraz można je porównać. ? To zadziwiające patrzeć, jak w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się podwodna dolina, teraz stoi wulkaniczny stożek z płynącą po nim lawą ? opowiada Acosta.


Grupa uczonych planuje dwa kolejne etapy badań. Właśnie rozpoczynają filmowanie wulkanu za pomocą kamer wysokiej rozdzielczości, umieszczonych na zdalnie sterowanym robocie. Później planują zbadanie otaczających go prądów oraz właściwości fizykochemicznych oblewającej go wody.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 31 e1

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy