Get Adobe Flash player

Higgs ciągle nieuchwytny

  

Nie znaleźliśmy bozonu Higgsa – ogłosili wczoraj na konferencji w Bombaju fizycy pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (Large Hadron Collider, LHC). A ściślej rzecz ujmując: w przedziale mas od 145 do 466 gigaelektronowoltów tej cząstki nie ma, z pewnością oszacowaną na 95%.

O co chodzi z tymi gigaelektronowoltami? Fizycy masę cząstek elementarnych wyrażają w jednostkach energii – możemy to robić, odkąd mamy równanie E=mc2 Einsteina. Jeden elektronowolt to energia, jaką ma elektron przyspieszany napięciem 1 wolta. Albo, jak kto woli, energia równoważna masie 1.783×10−36 kg.

Istnienie bozonu Higgsa (nazwanego tak na cześć szkockiego fizyka Petera Higgsa) wynika z teorii tzw. Modelu Standardowego. Wedle tej hipotezy cząstki elementarne: kwarki i leptony zyskiwałyby masę poprzez reakcję z wszechobecnym we wszechświecie polem Higgsa. Nośnikiem oddziaływania pomiędzy cząstkami elementarnymi a polem Higgsa – tak jak foton jest nośnikiem oddziaływania elektromagnetycznego – byłby właśnie bozon Higgsa, albo „boska cząstka” (tak ochrzcił ją amerykański fizyk Leon Lederman).

Nowe badania pokazują, że jeżeli ten bozon w ogóle istnieje, to najprawdopodobniej ma masę pomiędzy 114,4 a 145 GeV. – Istnienie cząstki Higgsa lżejszej niż 114,4 GeV zostało wykluczone dekadę wcześniej przez inne eksperymenty – przypomina dr Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.

Negatywny rezultat poszukiwań tego bozonu na razie nie burzy hipotezy Modelu Standardowego. Po pierwsze, 95-procentowa pewność to jeszcze nie pewność. Po drugie, już przedtem istniało wiele przesłanek wskazujących, że jeżeli „boska cząstka” istnieje, to należy jej szukać raczej w przedziale 114-145 GeV. Polowanie trwa: – Jej odkrycie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy jest niemal pewne. Jeżeli Higgs istnieje, LHC wkrótce go odkryje – deklaruje Sergio Bertolucci, szef badań w CERN, gdzie znajduje się LHC.

Maciej Bójko/EurekNews 2011 08 23 a1

 

 

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1czwartek, 25, sierpień 2011 00:14
elektron nosnikiem oddzialywania elektromag.? hahahahahaah