Get Adobe Flash player

Piękne i pożyteczne

Mogą być piękne i niebezpieczne, ale na pewno są pożyteczne. Nowe ustalenia zespołu Kena Smitha z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) dowodzą, że góry lodowe odgrywają ważną rolę w usuwaniu dwutlenku węgla z ziemskiej atmosfery.

W ramach badań uczeni prowadzili obserwacje gór lodowych w okolicach antarktycznego Morza Weddella. Przy pomocy małych, zdalnie sterowanych samolocików zrzucali na nie nadajniki GPS, dzięki czemu mogli nieustannie śledzić ich ruchy. Zbierali też i analizowali dane na temat osadów uwalnianych do wody przez topniejący lód.

Okazało się, góry lodowe zawierają ogromne ilości cząsteczek żelaza. Po stopieniu się lodu, drobinki te unoszą się w wodzie. Obserwacje wykazały, że „żelazowy” ogon ciągnący się za górą lodową może mieć nawet 19 kilometrów długości! Dlaczego uczonych interesowało akurat żelazo? Odgrywa ono ogromną rolę w rozwoju morskiego życia, przede wszystkim alg, które dzięki niemu bujnie się rozmnażają. Algi pobierają z atmosfery dwutlenek węgla, przerabiany następnie m.in. na tlen. Badania naukowców z MBARI dowiodły, że w porównaniu ze „standardową” wodą morską zawartość CO2 w morzu w promieniu 30 kilometrów od pojedynczej góry lodowej jest dwukrotnie większa niż zazwyczaj.

Na tej podstawie uczeni doszli do wniosku, że góry lodowe, zarówno te duże jak i małe odgrywają ważną rolę usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery. Ustalenie na ile to pomaga w walce z globalnym ociepleniem - wymaga jednak dalszych badań2011_05_14_a1

Anna Piotrowska

 

Film: Zobacz góry lodowe z pokładu zdalnie sterowanego samolotu (zapis wideo bez dźwięku)

CZYTAJ TAKŻE