Get Adobe Flash player

Minerał starszy niż Ziemia

Nowy, liczący ponad 4,5 miliarda lat minerał, odkryto w meteorycie znalezionym na terenie północnozachodniej Afryki. Nazwano go krotytem. O tym niecodziennym wydarzeniu donosi „American Mineralogist”.

Minerał został znaleziony w meteorycie zaliczanym do grupy chondrytów węglistych. Tego typu
meteoryty zawierają zazwyczaj rozmaite mineralne drobinki powstałe w trakcie formowania się naszego Układu Słonecznego około 5-4,5 miliarda lat temu.

Podobnie było w tym przypadku. Badania dr. Anthony’ego Kampfa z Natural History Museum w Los Angeles potwierdzone przez dr. Chi Ma z California Institute of Technology ujawniły, że w północno-afrykańskim obiekcie znajduje się prastary, niewystępujący w naturze minerał złożony z wapnia, glinu oraz tlenu. Pod względem budowy przypominał związek chemiczny spotykany we współczesnym betonie. By powstał potrzebne jest niskie ciśnienie oraz temperatura ok. 1500 stopni Celsjusza. Według naukowców, takie właśnie warunki musiały istnieć w mgławicy słonecznej, która dała początek naszemu Słońcu i gdzie doszło do wykształcenia się krotytu. Planety powstały nieco później.

Nowy minerał nazwano na cześć Alexandra N. Krota, kosmochemika z University of Hawaii, w uznaniu jego zasług dla zrozumienia procesów związanych z formowaniem się Układu Słonecznego.

Badania tego konkretnego meteorytu (określanego symbolem NWA 1934) mogą przynieść jeszcze wiele niespodzianek, bo obok krotytu uczeni znaleźli w nim jeszcze co najmniej jeden nieznany nauce minerał, który nie został jeszcze dokładnie przeanalizowany2011_05_06_c

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE