Get Adobe Flash player

Chemicy z Anglii i Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy zarejestrowali istnienie molekuł zwanych dwurodnikami Criegeego, które mog± przyczynić się do zahamowania globalnego ocieplenia - donosi dzisiejsze ?Science?.

Przez ostatnie sto lat ¶rednia temperatura na Ziemi wzrosła o 0.8° C. Ocieplanie klimatu naszej planety nabrało tempa w ci±gu ostatnich trzydziestu lat ? na ten okres przypadło aż dwie trzecie całkowitego wzrostu temperatury. Ale jest szansa, że w przyszło¶ci zjawisko to nieco przystopuje. Zespół chemików z angielskich University of Manchester, University of Bristol oraz amerykańskiego Sandia National Laboratories wykrył bowiem w warunkach laboratoryjnych molekuły zwane dwurodnikami Criegeego, które mog± się do tego przyczynić. S± to cz±stki o niezwykle krótkim żywocie, które powstaj± w atmosferze podczas reakcji ozonu ze zwi±zkami organicznymi ? alkenami. Ich istnienie zasugerował po raz pierwszy Niemiec Rudolf Criegee już w latach 50. ubiegłego wieku, ale dopiero teraz udało się je zarejestrować i zbadać.


Uczeni wykorzystali do tego synchrotron trzeciej generacji znajduj±cy się w amerykańskim Lawrence Berkeley National Laboratory, w którym można uzyskać niezwykle silne promieniowanie elektromagnetyczne. Dzięki niemu byli w stanie sprawdzić, jak szybko tajemnicze molekuły wchodz± w reakcje z innymi cz±stkami. Okazało się, że dwurodniki Criegeego dużo szybciej, niż przewidywano, reaguj± ze szkodliwymi gazami atmosferycznymi, takimi jak dwutlenek azotu i dwutlenek siarki. To za¶ z kolei przyspiesza proces powstawania chmur, dzięki którym nasza planeta nie nagrzewa się tak silnie.


? Ważny składnik potrzebny do wytwarzania dwurodników Criegeego pochodzi ze zwi±zków uwalnianych przez ro¶liny, st±d ekosystemy mog± odgrywać kluczow± rolę w przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu ? podkre¶la profesor Dudley Shallcrossy z University of Bristol. Tak więc odpowiednie uprawy mog± najprawdopodobniej  pomóc w walce z katastrofalnymi suszami, które już teraz gnębi± niektóre rejony Ziemi.


Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2012 01 13 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy