Get Adobe Flash player

Cząsteczka, która zatrzyma globalne ocieplenie?

Chemicy z Anglii i Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy zarejestrowali istnienie molekuł zwanych dwurodnikami Criegeego, które mogą przyczynić się do zahamowania globalnego ocieplenia - donosi dzisiejsze „Science”.

Przez ostatnie sto lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0.8° C. Ocieplanie klimatu naszej planety nabrało tempa w ciągu ostatnich trzydziestu lat – na ten okres przypadło aż dwie trzecie całkowitego wzrostu temperatury. Ale jest szansa, że w przyszłości zjawisko to nieco przystopuje. Zespół chemików z angielskich University of Manchester, University of Bristol oraz amerykańskiego Sandia National Laboratories wykrył bowiem w warunkach laboratoryjnych molekuły zwane dwurodnikami Criegeego, które mogą się do tego przyczynić. Są to cząstki o niezwykle krótkim żywocie, które powstają w atmosferze podczas reakcji ozonu ze związkami organicznymi – alkenami. Ich istnienie zasugerował po raz pierwszy Niemiec Rudolf Criegee już w latach 50. ubiegłego wieku, ale dopiero teraz udało się je zarejestrować i zbadać.


Uczeni wykorzystali do tego synchrotron trzeciej generacji znajdujący się w amerykańskim Lawrence Berkeley National Laboratory, w którym można uzyskać niezwykle silne promieniowanie elektromagnetyczne. Dzięki niemu byli w stanie sprawdzić, jak szybko tajemnicze molekuły wchodzą w reakcje z innymi cząstkami. Okazało się, że dwurodniki Criegeego dużo szybciej, niż przewidywano, reagują ze szkodliwymi gazami atmosferycznymi, takimi jak dwutlenek azotu i dwutlenek siarki. To zaś z kolei przyspiesza proces powstawania chmur, dzięki którym nasza planeta nie nagrzewa się tak silnie.


– Ważny składnik potrzebny do wytwarzania dwurodników Criegeego pochodzi ze związków uwalnianych przez rośliny, stąd ekosystemy mogą odgrywać kluczową rolę w przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu – podkreśla profesor Dudley Shallcrossy z University of Bristol. Tak więc odpowiednie uprawy mogą najprawdopodobniej  pomóc w walce z katastrofalnymi suszami, które już teraz gnębią niektóre rejony Ziemi.


Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2012 01 13 a

CZYTAJ TAKŻE