Get Adobe Flash player

Wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze rzeczywiście przyczynia się do ocieplania klimatu, ale możemy spać spokojnie. Najbardziej złowieszcze prognozy o możliwych katastrofach z tym związanych są mocno przesadzone ? uspokajają naukowcy w dzisiejszym ?Science?.
 

Przyczyny i konsekwencje globalnego ocieplenia budzą wśród naukowców kontrowersje. Poglądy na ten temat bywają skrajne ? niektórzy badacze w ogóle zaprzeczają jego istnieniu, inni zaś roztaczają apokaliptyczne wizje nadciągającej katastrofy klimatycznej. Na dodatek często do prognoz wykorzystuje się zbyt wąskie dane o klimacie, np. o temperaturach z zaledwie dwóch ostatnich stuleci.
 

Ale jeśli sięgnąć dalej w przeszłość, z danych wyłania się pełniejszy obraz tego, co może nas czekać w przyszłości. Model zawierający ogromną ilość danych o ziemskim klimacie ostatnich 21 tys. lat stworzył Andreas Schmittner z Oregon State University wraz z zespołem z macierzystego uniwersytetu i kilku innych placówek. Do stworzenia globalnej mapy zmian temperatur badacze wykorzystali dane dotyczące zarówno lądów, jak i mórz, pochodzące z odwiertów, skał osadowych czy skamieniałości.
 

Okazało się, że ostatnia epoka lodu wcale nie była taka zimna ? czynniki przyczyniające się do schładzania Ziemi nie działały tak intensywnie, jak wcześniej przypuszczano. Mimo że znaczna jej część była skuta lodem i przykryta śniegiem, to lodowa pokrywa nie sięgała dalej niż do 40 stopni szerokości geograficznej. A to oznacza, że nasza planeta nie poddaje się łatwo zmianom temperatury. Z drugiej jednak strony oceany były tylko dwa stopnie chłodniejsze niż dzisiaj, co mogłoby wskazywać na to, że nawet tak mały skok temperatury może poważnie wpłynąć na globalną zmianę klimatu.
 

? Dlatego możemy się spodziewać poważnych zmian na lądach ? mówi Andreas Schmittner. ? Ale nasze wyniki wskazują też, że nadal mamy czas, by temu zapobiec ? dodaje naukowiec.
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 25 d

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy