Get Adobe Flash player

Do 2050 roku światowe zapotrzebowanie na żywność się podwoi, przede wszystkim w krajach rozwijających się ? mówią uczeni z University of Minnesota. Bez odpowiednich zmian w technologiach rolniczych doprowadzi to do zniszczenia wielu ekosystemów.


Prognoza prof. Davida Tilmana i jego kolegów oznacza, że żywieniowe potrzeby ludzkości mogą doprowadzić do poważnych ekologicznych problemów. Przy zachowaniu obecnych metod upraw ubogie kraje będą musiały przystosować do rolnictwa 2,5 miliarda akrów ziemi, czyli więcej, niż wynosi powierzchnia Stanów Zjednoczonych. Oznacza to wyginięcie gatunków i wzrost emisji dwutlenku węgla.
 

? Emisja gazów cieplarnianych przez rolnictwo może się podwoić do 2050 roku, jeśli obecny trend produkcji żywności się utrzyma. Rolnictwo już teraz odpowiada za jedną trzecią emisji wszystkich gazów cieplarnianych ? mówi prof. Tilman. Nie wszyscy uczeni jednak zgadzają się, że obserwowane zmiany klimatu są spowodowane przez emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ale gaz ten wywołuje też inne efekty, np. zakwasza oceany, co utrudnia wzrost wielu morskim organizmom.
 

Z pomocą może przyjść nowoczesna technologia rolnicza. Uczeni obliczyli, że odpowiednie zastosowanie nawozów sztucznych i nowoczesnych technik zbierania plonów zmniejszy zapotrzebowanie na ziemię z 2,5 do 0,5 miliarda akrów, czyli aż pięciokrotnie. ? Nasza analiza pokazuje, że pomagając biedniejszym narodom w samodzielnym wyżywieniu się, możemy oszczędzić większość zachowanych ekosystemów na Ziemi ? mówi prof. Tilman.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 23 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 23, listopad 2011 14:39
Pan David chyba nie zna pojęcia kosztów krańcowych :):)

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy