Get Adobe Flash player

Ustalono dokładny czas permskiej zagłady

Międzynarodowy zespół naukowców precyzyjnie ustalił czas największego masowego wymierania w dziejach naszej planety. Prawdopodobną przyczyną zagłady tysięcy gatunków były gigantyczne erupcje wulkaniczne. O wynikach badań donosi najnowsze „Science″.


 

Życie istniejące na Ziemi wielokrotnie przechodziło ciężkie próby. Najcięższa z nich miała miejsce pod koniec permu, około 250 mln lat temu, kiedy to w wyniku masowego wymierania gatunków ocalało zaledwie 5 proc. zwierząt wodnych i 30 proc. lądowych. Ślady pozostałe po tej zagładzie w skałach osadowych i skamieniałościach nie pozwalały jednak dotychczas ustalić, kiedy zaczęło się wymieranie permskie i ile trwało.
 

Za to trudne zadanie zabrał się kanadyjsko-chiński zespół naukowców. Po przeanalizowaniu skał osadowych na przestrzeni od południa Chin do Tybetu oraz wykorzystaniu różnych metod datowania badacze orzekli: szczyt wymierania permskiego przypadł 252,28 mln lat temu. Wszystko trwało niespełna 200 tysięcy lat, ale większość gatunków wyginęła w czasie dziesięciokrotnie krótszym.
 

Ta precyzyjna informacja powinna też pomóc w dalszych badaniach nad permskim wymieraniem. – Nasze wyniki pozwalają zacieśnić krąg poszukiwań przyczyn masowej zagłady – komentuje profesor Charles Henderson z Wydziału Nauk o Ziemi kanadyjskiego University of Calgary. Naukowcy do tej pory nie są bowiem zgodni, czy życie na lądzie i w wodzie ucierpiało z tego samego powodu. Ale nowe wyniki sugerują, że skoro wymieranie zwierząt wodnych i lądowych zaszło w tym samym czasie, to przyczyna jest jedna. Podejrzewa się, że zagładę spowodowały największe erupcje wulkaniczne w historii naszej planety, po których do dziś istnieją ślady w postaci tzw. trapów syberyjskich – najogromniejszych połaci lawy na Ziemi.
 

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 11 18 e

CZYTAJ TAKŻE