Get Adobe Flash player

Po raz pierwszy sprawdzono, czy uszkodzone serce da się naprawić przy użyciu jego własnych komórek macierzystych. Wyniki eksperymentu są bardzo obiecujące ? za pomocą tej metody udało się znacznie poprawić wydolność mięśnia sercowego. O szczegółach badania czytamy w ?The Lancet?.

Zablokowanie krążenia w naczyniach odżywiających mięsień sercowy prowadzi do zawału i uszkodzeń, które do tej pory były nieodwracalne. Dzięki nowej metodzie może się to zmienić. Nasza biologiczna pompa ma bowiem własne komórki macierzyste, które potrafią się namnażać oraz zamieniać w inne, ważne rodzaje komórek. Dotąd testowano je na zwierzętach, teraz zaś po raz pierwszy przeprowadzono podobną próbę na ludziach.
 

Naukowcy i lekarze z University of Louisville i Harvard Medical School sprawdzili działanie komórek macierzystych na sercach pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami wywołanymi zawałem. 16 osobom wstrzyknięto odpowiednio namnożone komórki, a 7 osób otrzymało standardowe leczenie. Po 4 miesiącach zauważono wyraźną poprawę wydolności mięśnia sercowego u 14 pacjentów leczonych nowym sposobem. Efekt ten był jeszcze silniejszy po roku od rozpoczęcia terapii. Praca serc osób z grupy kontrolnej nie zmieniła się. 7 pacjentów, którzy otrzymali komórki macierzyste, poddano też badaniom rezonansu magnetycznego. Wykazało ono 24-proc. ubytek martwej tkanki po 4 miesiącach i 30-proc. po upływie roku.
 

Uczeni z wielkim optymizmem podchodzą do wyników eksperymentu. ? Jako pierwsi donosimy o efektach podania ludziom komórek macierzystych serca. Dzięki uzyskanym przez nas wynikom można stworzyć potencjalnie nową metodę leczenia niewydolności serca ? twierdzą autorzy badania.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 15 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy