Get Adobe Flash player

Drogie panie, trzeba się wysypiać! Niedobór snu skutkuje nie tylko podpuchniętymi oczami i zmęczeniem, lecz także zwiększa ryzyko zachorowania na fibromialgię ? donosi ?Arthritis & Rheumatism?.
 

Fibromialgia to trudna do zdiagnozowania choroba objawiająca się przede wszystkim bólem stawów i mięśni, silnym zmęczeniem oraz niekiedy depresją. Staje się problemem głównie wśród pań starszych lub tych w średnim wieku. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na fibromialgię sięga ok. 1,5 miliona osób.
 

Naukowcy z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) przyglądali się temu, czy istnieje związek między jakością snu a ryzykiem zachorowania na tę chorobę. W badaniu Nord-Tr?ndelag Health Study (HUNT) uczestniczyło 12 350 Norweżek powyżej 20. roku życia, które nie cierpiały na bóle mięśniowo-stawowe lub zaburzenia ruchu.
 

? Odkryliśmy, że panie mające częste problemy ze snem są dużo bardziej zagrożone fibromialgią niż te, które błogo zapadają w objęcia Morfeusza ? podsumowuje swoją pracę dr Paul Mork, współprowadzący badanie.
 

Nie wiadomo jeszcze jednak, czy złe zwyczaje senne przyczyniają się do pogłębienia bóli mięśni i stawów. Przed naukowcami stoi także wyzwanie odkrycia sposobów na wczesne wykrywanie choroby oraz jej zapobieganie.
 

Magdalena Mips/EurekNews.pl 2011 11 15 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy