Get Adobe Flash player

Nowa metoda walki z rakiem

Zespół amerykańskich naukowców odkrył nieznaną rolę enzymu o nazwie RAF, który przyspiesza rozwój guzów, i opracował nowy sposób jego dezaktywacji. Innowacyjna metoda pozwala na skuteczne zabijanie komórek nowotworowych przy mniejszych skutkach ubocznych ? donosi ?Nature Medicine?.

Jak się okazało, badany już od dłuższego czasu enzym jest kluczowy przy podziale komórek nowotworowych. ? Opracowując nową klasę leków, które zmieniają kształt RAF, odkryliśmy nieznaną wcześniej rolę tego enzymu w rozwoju szybko rosnących guzów ? mówi kierujący badaniami prof. David A. Cheresh z University of California w San Diego.
 

Każdy enzym ma w swojej strukturze pewne miejsce aktywne łączące się z cząsteczkami, na które on oddziałuje. Zamiast działać bezpośrednio na to miejsce, uczeni testowali związki, które łączą się z RAF w innym rejonie, zmieniając kształt całego enzymu. Okazało się, że tak działająca cząsteczka zwana allosterycznym inhibitorem jest bardzo skuteczna, a blokowanie enzymu wywołuje naturalną śmierć chorej komórki.
 

? Prawdopodobnie to tylko jeden przykład na to, że przez projektowanie leków omijających jedno aktywne miejsce enzymu możemy znaleźć nowe nieoczekiwane sposoby na hamowanie wzrostu guzów. Mówiąc w skrócie, atakujemy ważny enzym w całkowicie nowy sposób, przez co odkrywamy nieznane dotąd jego właściwości ? wyjaśnia prof. Cheresh.
 

Badacze poszli za ciosem i już opracowali cząsteczkę, która jest 100 razy bardziej aktywna od pierwotnej. Teraz zaś szykują się już do badań klinicznych.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 14 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy