Get Adobe Flash player

Okazuje się, że nielubiane wizyty u stomatologa mają pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego zmniejsza ryzyko zawału ? podają tajwańscy naukowcy na American Heart Association?s Scientific Sessions 2011.


Jak wykazały 7-letnie badania, w przypadku osób regularnie dbających o swoje uzębienie ryzyko zawału jest o 24% mniejsze, a udaru o 13% w porównaniu z tymi, którzy nie czyszczą zębów u dentysty. W teście zorganizowanym przez Tajwański Narodowy Instytut Zdrowia wzięło udział ponad 51 tys. dorosłych. Poddawani oni byli kompletnemu lub częściowemu usuwaniu kamienia nazębnego (skalingowi). Równolegle badano taką samą liczbę osób w analogicznym wieku i cieszących się podobnym zdrowiem, ale nieuczestniczących w profesjonalnych zabiegach czyszczenia zębów. Żaden z respondentów przed udziałem w programie nie miał zawału ani ataku serca.
 

? Zauważyliśmy większą odporność na choroby serca u osób, które wykonywały skaling co najmniej raz w roku ? mówi Emily (Zu-Yin) Chen, kardiolog w Veterans General Hospital w Tajpej na Tajwanie. ? Ten zabieg, przeprowadzany profesjonalnie, pomaga zredukować liczbę bakterii, których obecność w organizmie może prowadzić do chorób serca, zawału czy udaru ? dodaje lekarz.
 

Podobne teksty przeprowadzał ostatnio dr Anders Holmlund z Centre for Research and Development County Council w szweckim Gävleborg. Doszedł on do podobnych wniosków ? zauważył np. to, że niekompletne uzębienie, infekcje w okolicy korzenia zęba oraz krwawiące dziąsła również znacznie zwiększają podatność na zawał czy niewydolność serca.
 

Wszystko więc wskazuje na to, że warto dbać o swoją jamę ustną ? i nie tylko po to, by mieć śnieżnobiały uśmiech.
 

Magdalena Mips/EurekNews.pl 2011 11 14 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy