Get Adobe Flash player

Dobre wieści dla cierpiących na pląsawicę Huntingtona. Opracowano nowy lek łagodzący te symptomy choroby, z którymi dotąd sobie nie radzono. Jednocześnie jest on bardzo dobrze tolerowany przez organizm ? czytamy w ?Lancet Neurology?.

 

Obecnie stosowane środki do pewnego stopnia łagodzą mimowolne ruchy towarzyszące pląsawicy Huntingtona, od których pochodzi nazwa tej choroby. Nie udawało się jednak poprawić silnie upośledzonej wydolności ruchowej i koordynacji. Jak się okazuje, na tym polu może pomóc pridopidyna ? substancja należąca do nowej klasy leków zwanych dopidynami. Jej zadaniem jest przywrócenie równowagi działania neuroprzekaźnika dopaminy w ośrodkach ruchowych mózgu.
 

W madryckim szpitalu im. Ramóna y Cajala przeprowadzono właśnie trzecią fazę badań klinicznych pridopidyny. W testach wzięło udział 437 pacjentów, którym przez 26 tygodni podawano lekarstwo lub placebo. Następnie monitorowano ich zdolności ruchowe, koordynację, możliwości intelektualne oraz podatność na depresję i stany lękowe, czyli typowe objawy choroby.
 

Wyniki są zachęcające. W porównaniu do grupy otrzymującej placebo zaobserwowano polepszenie funkcji motorycznych ? szczególnie ruchów oczu i rąk, a także złagodzenie dystonii oraz poprawę umiejętności chodzenia i utrzymywania równowagi. Rezultaty były jeszcze lepiej widoczne w przypadku pacjentów najdokładniej stosujących się do przekazanych im zaleceń odnośnie do przyjmowania leku. Nie zanotowano również skutków ubocznych bardziej wyraźnych niż u osób przyjmujących placebo.
 

? Pridopidyna może stać się uzupełnieniem dostępnych terapii dzięki temu, że działa na inny zakres ubytków ruchowych. Brak silnych skutków ubocznych sugeruje, że może być użyteczna nawet w przypadku pacjentów przebywających w innych ośrodkach niż instytuty specjalnie przygotowane do leczenia pląsawicy Huntingtona ? mówią autorzy badania.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 09 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy