Get Adobe Flash player

Naukowcy z kalifornijskiego Scripps Research Institute dokonali przełomu w syntezie taksanów ? rodziny substancji, do których należy Taxol?, jeden z najważniejszych leków stosowanych przy chemioterapii. Nowa technika pozwoli na otrzymywanie całej gamy podobnych, aktywnych substancji - donosi "Nature Chemistry".


 

Do tej pory chemiczna synteza Taxolu? była tak trudna, że w praktyce niewykonalna na większ± skalę. Lek otrzymywano z hodowli komórek cisu ? drzewa, które naturalnie produkuje tę substancję. Brak wydajnej syntezy chemicznej oznaczał też niemożliwo¶ć badania podobnych zwi±zków, które mogły okazać się równie lub bardziej skuteczne.
 

W trakcie najnowszych badań amerykańscy uczeni zastosowali nowatorskie podej¶cie, które nazwali piramid± retrosyntezy. Zamiast szukać sposobów na dodawanie kolejnych elementów do jednej cz±stki w liniowym procesie, wytwarzaj± całe zbiory cz±stek. 
 

Choć na razie tylko w pewnym zakresie, to już jednak można mówić o osi±gnięciu dużego sukcesu. Udało się uzyskać cz±stkę o nazwie taksadien. To bardzo ważny przystanek na drodze do Taxolu? ? kluczowego medykamentu stosowanego w chemioterapii. Jak dot±d naukowcom udało sie zsyntetyzować około 30 miligramów tego ¶rodka. Przyznaj±, otrzymanie docelowej substancji może zaj±ć jeszcze lata, ale nowa technika ma pozwolić na syntezę wielu innych podobnych zwi±zków, które będzie można badać pod k±tem zastosowania w charakterze leków.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 07 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy