Get Adobe Flash player

W komórkach skóry znajdują się receptory podobne do tych, w jakie wyposażone są nasze oczy. Dzięki nim szybciej się opalamy i jesteśmy lepiej chronieni przed szkodliwym promieniowaniem UV ? donoszą naukowcy z Brown University.
 

Promieniowanie ultrafioletowe docierające na Ziemię wraz ze światłem słonecznym może powodować uszkodzenia skóry, a nawet zmiany nowotworowe. Wcześniej zakładano, że melanina, czyli ciemny barwnik osłaniający komórki przed promieniami UV, jest wydzielana dopiero wtedy, gdy nastąpi uszkodzenie DNA. Okazuje się jednak, że mechanizm ten wygląda całkiem inaczej: ? Gdy tylko człowiek znajdzie się na słońcu, jego skóra od razu wie, że jest wystawiona na działanie promieni UV ? mówi prof. Elena Oancea z Brown University.
 

Badaczka ta wraz ze swoim zespołem obserwowała melanocyty, czyli komórki produkujące pigment, który nadaje skórze ciemny odcień oraz chroni ją przed promieniami UV. Okazało się, że zawierają one rodopsynę ? światłoczułe białko pozwalające widzieć oczom. Badacze znaleźli zarówno białko, jak i RNA potrzebne do jego syntezy. W trakcie precyzyjnie przeprowadzonych doświadczeń zauważono, że w skórze reaguje ono na mniej groźne promienie UVA, które stanowią ponad 90 proc. docierającego do powierzchni Ziemi ultrafioletu. Gdy rodopsyna wykryje szkodliwe promieniowanie, natychmiast uruchamiana jest komórkowa maszyneria sygnalizacyjna i w ciągu godziny można już zaobserwować gromadzenie się melaniny. Jej duże ilości występują jednak dopiero po upływie 24 godzin.
 

W dalszych badaniach uczeni chcą sprawdzić, czy w skórze istnieją jeszcze inne, podobne białka receptorowe oraz czy melanocyty od razu rozpoczynają wysyłanie melaniny do innych komórek.
 

Mimo tej naturalnej bariery ochronnej warto być przezornym ? prof. Oancea zaznacza, że nie należy rezygnować z kremów z filtrem.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 04 c

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy