Get Adobe Flash player

Uczeni z University of California w Berkeley odkryli, że woda poddana działaniu plazmy zyskuje właściwości antybakteryjne, które utrzymują się przynajmniej przez tydzień. Tak przygotowany płyn może znaleźć szerokie zastosowanie ? np. przy dezynfekcji naczyń chirurgicznych oraz skóry.

 


Plazma to stan skupienia materii przypominający gaz, ale o większym zagęszczeniu zjonizowanych cząsteczek. Aby uzyskać antybakteryjną wodę, badacze z Berkeley wykorzystali plazmę stworzoną z gazów obecnych w powietrzu przez usunięcie z nich części elektronów za pomocą napięcia elektrycznego. Następnie przez 20 minut oddziaływali nią na wodę destylowaną. Potem w różnych odstępach czasu sprawdzali właściwości antybakteryjne płynu, dodając do niego kroplę zawiesiny pałeczek E. coli. Okazało się, że tak przygotowana woda jeszcze długo utrzymywała swoje działanie i zabijała bakterie nawet po upływie tygodnia!
 

Oddziaływanie plazmy na wodę opisuje kierujący eksperymentem prof. David Graves: ? Wiemy, że pod wpływem plazmy w wodzie powstają takie związki, jak nadtlenek wodoru, azotany i azotyny, które mają działanie antybakteryjne szczególnie w środowisku kwasowym, a to również tworzy się w tych warunkach.
 

Badacze sądzą, że muszą jeszcze istnieć inne składniki, które sprawiają, że woda ma tak silne działanie antybakteryjne. Zamierzają więc odnaleźć wszystkie komponenty aktywne w tym procesie. Udało im się też opracować przenośne urządzenie do plazmowej aktywacji wody. Może się ono okazać szczególnie przydatne w miejscach, gdzie ludzie są pozbawieni dostępu do środków medycznych. Dotyczy to głównie obszarów dotkniętych katastrofami ? tam bowiem zakaźne choroby bakteryjne rozprzestrzeniają się niezwykle szybko.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 04 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy