Get Adobe Flash player

Nowy mechanizm ewolucji

Drobne zmiany w tzw. śmieciowym DNA mogą nadawać jego fragmentom zupełnie nowe, ważne funkcje regulacji genów. Proces, który może prowadzić do powstania nowych cech, zaobserwowali niemieccy genetycy – czytamy w „PLoS Biology″.

Ewolucja to nie tylko mutacje w genach, od których zależy struktura poszczególnych białek, lecz także zmiany w regulacji aktywności tych genów. Stąd np. wynikają główne różnice pomiędzy ludźmi.
 

Do niedawna sądzono, że ok. 97 proc. DNA, które jest nieaktywne, to ewolucyjna pozostałość pozbawiona jakiejkolwiek ważnej funkcji. Dlatego nazywano je śmieciowym. Badacze z Uniwersytetu w Heidelbergu wykazali jednak, że nawet drobne zmiany w tych rejonach DNA powodują wytworzenie się zupełnie nowych enhancerów, czyli odcinków wzmacniających ekspresję (tj. działanie) genów. Od pracy enhancera może nawet zależeć powstanie nowej cechy lub np. rozwój ciężkiej choroby.
 

– Nasze badania pokazały, że „zaniedbane″ odcinki genomu stanowią domniemane pole, gdzie powstają nowe enhancery – mówi kierujący badaniami Laurence Ettwiller.
 

Odkryty mechanizm może nawet pomóc w wyjaśnieniu różnic między gatunkami. – Dzięki metodom, które opracowaliśmy, będzie można zidentyfikować zmiany, jakie przyczyniły się do ewolucji naszego gatunku, oraz wyjaśnić, dlaczego genom szympansów różni się od naszego o 1,23 proc. – dodaje dr Ettwiller.
 

Teoria ewolucji nieustannie więc ewoluuje.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 02 d

CZYTAJ TAKŻE