Get Adobe Flash player

Amfetamina zwiększa ryzyko Parkinsona

Amfetamina to jeden z najbardziej szkodliwych dla zdrowia narkotyków. Wiadomo, że może spowodować m.in. nagłą śmierć. Teraz amerykańscy uczeni z Kaiser Permanente Northern California odkryli, iż jej zażywanie znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.

Ich badania objęły swym zasięgiem 66,348 osób z północnej Kalifornii, które w latach 1964 -1973 uczestniczyły w programie zdrowotnym Multiphasic Health Checkup Cohort Exam. Na starcie średnia wieku tych ludzi wynosiła 36 lat. W 1995 roku ponownie sprawdzono stan ich zdrowia. U 1,154 osób odnotowano chorobę Parkinsona.

Następnie, cierpiących na to schorzenie pytano czy zażywali benzedrynę (używana w Stanach Zjednoczonych nazwa amfetaminy) lub deksedrynę (odmiana amfetaminy, działająca dwa razy silniej, zwana w slangu „ice” - lód). Jak się okazało, u osób, które się przyznały używania tych specyfików, ryzyko zachorowania na Parkinsona było prawie 60 procent większe niż u innych.


Naukowcy podejrzewają, że amfetamina wpływa na wydzielanie oraz wchłanianie dopaminy - neurotransmitera, którego niedobór powoduje chorobę Parkinsona

Anna Piotrowska

 

CZYTAJ TAKŻE