Get Adobe Flash player

Lek na Alzheimera?

Jest szansa na skuteczniejsze leczenie demencji. Znaleziono związek między często występującym wirusem a chorobą Alzheimera. Niedrogi przeciwwirusowy lek przynosi korzystne zmiany w zmienionych komórkach – możemy przeczytać w „PLoS One″.

 

Uczeni z University of Manchester wykazali, że wirus HSV1, wywołujący m.in. opryszczkę wargową, stanowi element ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera, jeśli znajdzie się w mózgu osoby z genetycznymi predyspozycjami do jej rozwoju. Badacze zauważyli, że obecność wirusa przyczynia się do powstawania złogów białek, które towarzyszą schorzeniu: beta-amyloidu i białka tau, co prowadzi do zaniku kory mózgowej.


– Odkryliśmy, że w mózgach osób zaatakowanych przez chorobę Alzheimera DNA wirusa znajduje się w złogach amyloidu – mówi kierujący badaniem prof. Ruth Itzhaki.


Uczeni doszli do wniosku, że jeśli rzeczywiście wirus jest przyczyną choroby, to leki hamujące jego namnażanie powinny być skuteczne w jej terapii. Badania przeprowadzone na zmienionych chorobowo komórkach wykazały, że tak rzeczywiście jest. Podanie popularnego, niedrogiego leku o nazwie acyclovir wraz z dwoma innymi przeciwwirusowymi środkami zmniejszyło zarówno liczebność wirusa, jak i ilość szkodliwych białek.


– To pierwszy projekt sprawdzający działanie środków przeciwwirusowych na zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Przewagą tego podejścia w stosunku do obecnych terapii jest fakt, że acyclovir atakuje tylko wirusa, nie naruszając zdrowych komórek. Ponadto leki te są bardzo bezpieczne i relatywnie niedrogie – mówi brytyjski badacz.


Uczeni z Manchesteru chcą teraz znaleźć najlepszą kombinację leków i dokładnie sprawdzić rolę genów gospodarza. Później chcieliby rozpocząć badania kliniczne.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 19 c

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 19, październik 2011 18:00
A te dwa pozostałe? Myślę, że tu niepotrzebne są badania kliniczne tylko skuteczny wyścig z czasem. Może jednak nieco zmienić procedurę badania leków ?