Get Adobe Flash player

Niska waga a autyzm

Niska waga przy urodzeniu aż pięciokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko cierpi na którąś z postaci autyzmu. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Pennsylvania School of Nursing po trwających 21 lat badaniach – czytamy w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma „Pediatrics".

 

Pediatrzy przez ponad dwie dekady obserwowali noworodki urodzone między 1984 a 1987 rokiem w trzech hrabstwach amerykańskiego stanu New Jersey. Do programu badawczego zakwalifikowało się 862 maluchów, które w momencie narodzin ważyły od 500 gramów do 2 kilogramów – czyli o wiele poniżej normy (ok. 3-3,5 kg). Kiedy dzieci dorosły, okazało się, że aż 5 proc. z nich cierpiało na różne postaci autyzmu. W całej populacji odsetek ten nie przekracza zazwyczaj jednego procenta.

Dotychczas wiadomo było, że niska waga u noworodków i wcześniaków może oznaczać opóźniony rozwój motoryczny oraz poznawczy dziecka. Teraz udowodniono, że ten drugi niekiedy maskuje autyzm. – W przypadku autyzmu jak najszybsza diagnoza jest niezwykle istotna. Pozwala wcześniej opracować taki program rozwoju dziecka, który pomoże mu radzić sobie w domu i osiągać lepsze wyniki w szkole – podkreśla Jennifer Pinto-Martin, główny autor pracy.


Ten sam zespół naukowców planuje teraz zbadać związek między krwotokiem mózgowym (komplikacją

występującą przy przedwczesnym porodzie), a autyzmem.

 

Ewa Korzybska/EurekNews.pl 2011 10 17 b


CZYTAJ TAKŻE