Get Adobe Flash player

Bezpieczne komórki

Wbrew wcześniejszym obawom zmiana dojrzałych komórek w komórki macierzyste jest bezpieczna. Wskazują na to nowe dokładne badania. O komórkowych manipulacjach możemy przeczytać w „Cell Stem Cell″.

 

Kilka lat temu naukowcy nauczyli się programować dojrzałe komórki tak, aby zmieniały się w macierzyste, podobne do embrionalnych. Zapał naukowców ostudziło odkrycie, że w tego rodzaju komórkach gromadzi się wiele mutacji, które mogą być niebezpieczne, np. prowadząc do rozwoju nowotworów. Uważano, że uszkodzenia powstają m.in. podczas programowania komórek, które polega na wprowadzaniu do nich odpowiednich genów.

Nowe badanie, przeprowadzone przez zespół ze Scripps Research Institute, pokazuje, że opracowany proces jest bezpieczny. Uczeni posłużyli się najbardziej dokładnymi technikami, jakie obecnie są dostępne. Jednocześnie eksperyment przeprowadzono tak, aby zminimalizować wpływ innych czynników. Wybrano młode komórki z mysich płodów i zminimalizowano czas ich przechowywania. Uczeni potrafili tez rozróżnić mutacje spowodowane eksperymentem od tych, które pojawiły się z innych powodów.


Wynik zaskoczył badaczy. Pomimo że ich metody potrafiły wykryć szerszy zakres uszkodzeń niż stosowane wcześniej, nie znaleziono prawie żadnych mutacji. Wykryto tylko jedno uszkodzenie pochodzące z przeprogramowania. Co istotne, nie wykryto tych zmian w DNA, które uznawano za najbardziej niebezpieczne. Komórki też z całą pewnością stały się macierzystymi, ponieważ wyhodowano z nich zdrowe myszy.

Badacze mają w planach kolejny krok. Tym razem chcą przeprowadzić podobny eksperyment na ludzkich komórkach. Trzymamy za nich kciuki, bo komórki macierzyste są uważane za największą nadzieję współczesnej medycyny na opracowanie nowych terapii.

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 07 a

CZYTAJ TAKŻE